Gigantický propad s lesem uvnitř skrývá ztracený svět plný života

4.2/5 - (4 votes)

V Číně byl objeven obrovský propad, ve kterém se nachází nádherný les plný života, který dokonce může ukrývat vědě dosud neznámé druhy. Propad je hluboký 192 metrů a podle tiskové zprávy, je dostatečně hluboký na to, aby pohltil celý památník Gateway Arch.

Tým jeskyňářů vstoupil do propadliny a objevil tři vchody do jeskyní a také 40 metrů vysoké, staré stromy, které natahují své větve směrem ke vchodu do propadliny.

Jak sám George Veni, výkonný ředitel parku a odborník na jeskyně, uvedl, objev není takovým překvapením. Čína je totiž domovem krasové topografie, krajiny náchylné ke vzniku velkolepých propadlin a jeskyní z jiného světa.

K objevu došlo v autonomní oblasti Kuang-si Zhuang poblíž vesnice Ping´e v kraji Leye. Oblast je známá svými pohádkovými krasovými útvary, od propadlin až po skalní pilíře a přírodní mosty. Díky tomu byl celý region zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Spousta života

Propady a jeskyně poskytují nejen úkryt pro život, ale jsou také kanálem a uložištěm spousty zásob podzemní vody. Krasové vodonosné vrstvy jsou jediným nebo hlavním zdrojem vody pro 700 milionů lidí na celém světě.

Odborníci tak chtějí místo prozkoumat s potenciálem objevit i nové druhy, dosud neznámě vědě ani veřejnosti.

Sdílet: