Těchto 7 rostlin zaručeně odpudí komáry z vašeho letního posezení

Každý kdo má zahradu, terasu,nebo třeba balkón s posezením, jistě ví jak jsou v létě komáři otravní. Proto máme doma zásoby repelentů, louče, moskytiéry a jiné pomůcky, které nás před otravnými komáry uchrání, tak abychom si mohli vychutnat ničím nerušené letní večery. Pokud se ale chcete vyhnout toxickým a jiným odpuzovačům, postačí když kolem svého posezení budete pěstovat následující rostliny. Nejen, že budete osvobozeni od těchto krvežíznivých vetřelců, ale vytvoříte si i zajímavou ozdobu, a navíc některé rostliny využijete jistě i v kuchyni

Tady je 7 rostlin, které vás, i mimo jiné, zbaví komárů:

 

ŠANTA KOČIČÍ:

Je to rostlina, hojně používaná v bylinkářství a působí jako odstrašující prostředek proti komárům, navíc studie z roku 2010 prokázala, že je mnohem účinnější něž DEET, což je hlavní složka všech repelentů. Je to velice jednoduchá rostlina co se pěstování týče, můžete ji umístit prakticky kdekoliv. Dávejte ale pozor, domácí mazlíčci hlavně kočky budou tuto rostlinu vyhledávat, a doslova se s ní mazlit. Proto se ujistěte, že je šanta schovaná mezi dalšími rostlinami. Buďto jí můžete umístit mezi jiné rostliny volně nebo, do hrnce a přiblížit jí tak ke svému venkovnímu posezení, aby účinky byly co nejefektivnější.

VOŇATKA CITRONOVÝ (CITRONOVÁ TRÁVA):

Citronová tráva, nebo také lidově řečeno Citronela, je také opět běžnou složkou repelentů, proti komárům. Jinak je to ale krásna, hustá tráva, která se dorůstá krásné výšky 5 až 6 stop, a uvolňuje nádhernou vůni, která přebije vše kolem. To nádherně zmate komáry. Opět můžete pěstovat v květináčích, či ozdobných nádobách kolem posezení, nebo na balkóně, ale daří se ji také v zemi. Nejen, že Citronela vypadá na zahradě opravdu zajímavě, odpudí i otravné komáry a ta vůně vás prostě pohladí po duši.

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ:

Tato rostlinka s jasnými květy mimo jiné obsahuje pyrethrum, který je jednou ze složek, která se nachází v některých komerčních přípravcích, proti klíšťatům a komárům. Měsíčník ze sebe vydává vůni, která je obzvláště škodlivá nejen pro komáry ale celkově pro hmyz. Ideální je vytvořit touto rostlinou například hranici, celé květinové “pasti”. Zatímco předchozí rostliny jsou zelené, jasné květy měsíčníku tuto proti-komárovou dekoraci oživí. Malý bonus nakonec, měsíčník je skvělým společníkem pro rajčata. Stačí ho vysadit jen trošku mezi rajčata a okamžitě se zbavíte škůdců, kteří by mohli rajčatům uškodit.

MÁTA:

Ano, přestože lidem máta chutná, hmyz a komáři ji nenávidí. Navíc máta se rychle rozrůstá a má další kulinářské využití. Navíc tuto variantu jistě uvítají lidé s balkóny, protože tam není místa nazbyt. Takže lidé žijící v bytech, vysazením máty odeženou komáry a ještě mohou mátu využít v kuchyni.

BAZALKA:

Opět skvělá dvojkombinace. Využijete tuto bylinku jak venku proti komárům tak v kuchyni. Profesionální zahradníci ale doporučují k odehnání komárů bazalku skořicovou, či citronovou. Svou silnou vůní totiž razantně odráží komáry.

LEVANDULE

Jednoduchá rostlina na pěstování, která dokáže růst v nádobách, nebo volně v zemi. Levandulová lůžka náramně odpuzují komáry. tato nádherně purpurová rostlina, na nás působí svou uklidňující vůní, nicméně pro komára jde o nesnesitelný zápach.

ČESNEK

Poslední v řadě je česnek. Nejen, že vás uchrání před upíry ale jeho vůni nesnesou ani komáři. Také ho tedy můžete vhodně zakombinovat do svého záhonu. Navíc ho využijete i v kuchyni.

Samozřejmě, existuje mnoho dalších rostlin, které dokáži odpudit komáry a jiný hmyz, nicméně vybrali jsem nejlepší z nich. Kombinace těchto rostlin může být například krásnou dekorací kolem zahradních pergol a posezení. Nemusíte se tedy obávat, že během letních večírků budete vystavení mnohonásobným útokům a svědění.