Po tomto článku už vysoušeč rukou nejspíše nepoužijete!!!

Použití veřejné toalety nás vždycky trochu … znechutí. Jsou prostě plné věcí, kterých se dotkl jiný člověk, Ať už to jsou splachovací knoflíky, kliky, umyvadlo nebo vysoušeče rukou. Navíc je asi každému jasné, že ne každý si umyl ruce. Samozřejmě vy takoví nejste a ruce si umyjete jenže pak 9 z 10 dá své umyté ruce pod nebo do největší továrny na šíření bakterií. 

Ano, je to pravda. Jsou-li bakterie, příčinou vašeho znechucení na veřejných WC, tak v tom případě jsou vysoušeče ruk posledním místem kam příště budete chtít dát své ruce. Podle nové studie, kterou vedla Luz del Carmen Huesca-Espitia z firmy UConn Health, tyto trysky ve vysoušečích nejprve nasají okolní vzduch plný bakterií a pak je znovu je rozfoukávají na vaše ruce. Důkazy jsou zcela nepopiratelné. Huesca-Espitia vystavila Petriho nádobí horkovzdušným sušičkám v různých podmínkách – jedny nechala ležet pod neaktivními sušičkami, a druhou várku vystavila přímo horkému vzduchu po dobu 30 sekund. Nádobí, které leželo pod nečinnou sušičkou byly podrobeny jen jednomu druhu bakterií. Ale nádobí, které bylo vystaveno horkému vzduchu bylo pokryto v rozmezí od 18 až 60 druhy bakterií, některé na sobě měli až 254 druhů bakterií.

Když vědci instalovali na sušičky HEPA filtry s vysokou antibakteriální účinností aby snížily množství bakterií, které zařízení pohltí, produkovaly zpětně asi o 75 procent méně druhů bakterií. Což je pochopitelné, když se nad tím zapřemýšlíte. Ať už ale pohlcují vysoušeče bakterie odkudkoliv, přinejmenším pokus s filtry ukázal, že bakteriální kolonie se nerozšíří uvnitř samotných sušiček. Jsou přijímány z okolního prostředí.

Přesto ale existují možnosti jak si ruce usušit bez bakterií, které se ještě lépe zachytí na vašich mokrých rukou, a vy je pak prakticky roznášíte dál. Takové papírové ručníky jsou stále na špičce co se týče hygieny a maximální redukce bakterií. Nejlepší variantou jsou pak bezkontaktní dávkovače těchto papírových ručníků. Až tedy příště půjdete na veřejném místě na WC, vzpomeňte si jakou hrozbu představují vysoušeče rukou.