Jaké druhy ovoce jsou pro diabetiky nejlepší?

Rate this post

Je velice důležité aby lidé, kteří trpí cukrovkou, dostali toto onemocnění rychle pod kontrolu. Diabetes může vést k dlouhodobým onemocněním a zdravotním problémům jako jsou oční choroby, srdeční choroby, ztráta sluchu, onemocnění ledvin, nebo dokonce kožní onemocnění. Nedávná studie American Diabetes Association, zkoumající obyvatele Ameriky zjistila, že do roku 2020 bude téměř polovina Američanů trpět cukrovkou. 

Zdravý diabetický plán společně s cvičením a dostatečným spánkem hraje velkou roli v léčbě cukrovky. Zároveň plody s vysokým podílem vitamínů, minerálů a antioxidantů jsou účinné při řízení cukru v krvi. Pokud Vás tedy trápí cukrovka jistě by jste měli těchto 6 plodů zařadit do svého každodenního jídelníčku.

Guave ( někdy také Kvajáva )

Guave má mnoho znaků, které z ní činí dobrou volbu pro lidi s diabetem:
– Guave má vysokou koncentraci lykopenu – antioxidantu, který pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi
– je bohatá na vlákninu, která pomáhá snížit riziko vzniku diabetu 2. typu
– obsahuje vysoký obsah draslíku, díky čemuž se lépe udržuje zdravý krevní tlak.
Jezte jednu guavu bez kůry nebo vypijte sklenici šťávy guava denně, a můžete tak snížit vstřebávání cukru v krvi, což Vám pomůže řídit hladinu cukru v krvi.

Třešně

Toto sladké ovoce obsahuje chemikálie antokyany, které pomáhají zvýšit hladinu cukru v krvi. Tato chemikálie se nachází v mnoha potravinách, včetně červených hroznů, zeleniny, bobulovitých plodů, vína a čaje. Zatímco největší inzulinové účinky existují u třešní,  najdeme je ale i v jahodách a borůvkách, antokyany v nich pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi tím, že zvyšují produkci inzulínu o 50%.

Hrušky

Hrušky obsahují antokyany, které jsou také dobrou prevencí proti vzniku cukrovky. Navíc jsou hrušky bohaté na různé druhy vitamínů, včetně vitamínů A, B1, B2, C a E. Vysoký podíl vlákniny přispívá ke zlepšení chodu trávícího ústrojí, a brání naše tělo před obezitou. Správná váha snižuje pravděpodobnost cukrovky, ale také snižuje hladinu cholesterolu.

Pomeranče

Pomeranče obsahují vysokou hladinu vitamínu C, vlákniny, minerálů, které v přírodním cukru chybí. Navíc mají pomeranče nízký glykemický index, což udržuje zdravou hladinu cukru v krvi. Naopak vysoký obsah vlákniny Vám může pomoci udržet Vaši váhu pod kontrolou.
Je lepší jíst čerstvé pomeranče, než je nahrazovat například pomerančovými džusy.

Grep

Grapefruit má nízký glykemický index a vysoký obsah vitamínu C, stejně jako rozpustná vláknina. V zahraničních supermarketech, můžete u pultů s grepy vidět cedulku „doporučeno odborníky, pro lidi trpící cukrovkou“.
Odborníci doporučují, každý den vypít půl šálku šťávy vymačkané z čerstvého grepu.

Jablka

„Jablko denně a cukrovka je pryč“ – Výzkum Britského zdravotního věstníku ukázal, že jíst celé plody, jako jsou jablka, je „významně spojeno“ s nižším rizikem diabetu 2. typu. Obsahuje vysoké množství vlákniny, antioxidantů, vitaminu C a pigmentů, které mohou snížit potřebu inzulínu u diabetiků o 35%.
Navíc jedno středně velké jablko denně může pomoci zabránit srdečním onemocněním a snížit riziko vzniku rakoviny.

Sdílet: