Nenechte si ujít jeden z největších meteorických rojů tohoto roku!

Předpověď počasí sice na víkend nevypadá dobře, nicméně díky Měsíce, který bude ve fázi novu, můžete sledovat jeden z největších meteorických rojů tohoto roku. Právě tento víkend dosáhne roj Eta Akvaridy své maximální vydatnosti. Dalo by se říct, že půjde doslova o meteorickou sprchu, bude možné spatřit až 55 padajících hvězd za hodinu, a to už je vážně něco.

Květnové pozorování padajících hvězd je událost, kterou si každý rok nenechá žádný nadšenec nebeského divadla ujít. Poprvé byl roj Eta Akvaridy pozorován člověkem v roce 74 před n. l. I když svého nejvyššího vrcholu dosáhne 6. května, během víkendu budou nejideálnější podmínky pro jeho sledování.

Jednotlivé meteory se pohybují vysokou rychlosti proti směru rotace Země. Může za to mateřské těleso Eta Akvarid, kterým je slavná Halleyova kometa pohybující se protichůdně s naší planetou. I když na mnoha místech nebude počasí zrovna vyhovující, díky naší přírodní družici tzn. Měsíce, by viditelnost meteorického roje mohla být přijatelná.

Pro ty, kteří chtějí roj padajících hvězd sledovat, vydala NASA doporučení, aby se vzdálili od hustě osvětlených míst, jelikož pouliční lampy zhoršují podmínky viditelnosti.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...