Znovu se objevil druh modré včely považovaný za vyhynulý

Rate this post

Extrémně vzácnou modrou včelu, která byla naposledy viděna před čtyřmi lety, znovu objevil výzkumník z Floridského muzea Natural History. Konkrétně jde o včelu modrou, jejíž odborný název je Osmia calamintha. Včelka má nádhernou kovově tmavě modrou barvu. Dříve se objevovala jen v oblasti Lake Wales Ridge na střední Floridě.

Objev představuje neuvěřitelný průlom, protože odborníci vysloveně soutěží o to, aby se dozvěděli o modré včele co nejvíc. Tento vzácný druh je totiž na Floridě veden jako nejvíce ohrožený a maximálně chráněný druh.

„Byli jsme téměř smíření s možností, že modrou včelu ve volné přírodě vůbec nenajdeme. Je tedy jasné, že první okamžik, kdy jsem ji uviděl v terénu, byl opravdu vzrušující,“ uvedl ve svém prohlášení postdoktorský výzkumník Chase Kimmel, který včelu našel.

Kimmel viděl včelu, která je známá svým jedinečným způsobem sběru pylu. „Pozorovali jsme, jak lesklá malá modrá včelka popadla květinu a dvakrát nebo třikrát třepala hlavou o horní část květu, než přešla k další květině,“ uvedl Kimmel pro zpravodaj CNN.

Včela bude studována

I když objev modré včelky ujistil vědce, že včela je stále přítomná navzdory vlivu lidí na jejich životní prostředí, stále toho moc nevíme o jejím chování, biologii a potřebách domácího prostředí. Proto muzeum zahájilo dvouletou studii, která má o zmíněných problémech získat lepší představu.

Podle odborníků hnízdí modrá včela sama. Každá samička si staví hnízdo a nestará se o svá mláďata, nežije ve velké kolonii, a přestože staví svá obydlí jen v malém úseku parku, nikdy nebyla vědci objevena. Dvouletá studie snad do jejího života vnese ještě více světla.

Zdroj: CNN

Sdílet: