Necronomicon: Nebezpečná a zakázaná „Kniha mrtvých“, kterou nelze zničit

5/5 - (5 votes)

Na světě existuje mnoho magických knih psaných v různých dobách lidské historie. Ovšem Necronomicon je jedinečnou knihou svého druhu. V překladu její název znamená Kniha mrtvých, a je to jakýsi spis nejtemnější černé magie, pomocí které se dají otevřít brány pekelné. Dodnes je nejobávanější knihou na světě.

Má to ale háček. Necronomicon není druhem knihy, za kterou ji mnozí považují. Byla od začátku do konce včetně autora, názvu a příběhu jejího původu vymyšlena, a to autorem hororových román Howardem Phillipsem Lovecraftem. Byl to právě on, kdo se o knize zmínil jako první a kdo později prohlásil, že je kniha výplodem jeho fantazie a zaručeně neuchovává moc černé magie. Ovšem existuje mnoho lidí, kteří tomu nevěří. Jde tedy o nebezpečné dílo nebo je to celé fikce?

Začněme tedy od začátku. Za úplně první zmínku o knize lze považovat tu z povídky „The Hound“ z roku 1922. O rok dříve obsadil Lovecraft smyšleného autora knihy, Araba jménem Abdul Alhazred, do hororového příběhu Bezejmenné město a jiné povídky.

Myšlenka knihy, která měla obsahovat zaklínadla a popis rituálů vyvolávajících samotné bohy podsvětí byla natolik fascinující, že sám Lovercraft obdržel hned několik dopisů od čtenářů, kteří knize uvěřili. Spisovatel však vždy popřel, že by svazek byl skutečným dílem. V krátkosti vždy vysvětlil, že i název je výplodem fantazie stejně jako celý obsah knihy. V jednom z dopisů napsal:

„Co se týče tajemných a „zakázaných“ knih musím říci, že většina z nich je smyšlená. Nikdy nebyl žádný Abdul Alhazred ani Necronomicon, tato jména jsem vymyslel já sám. Pokud jde o knihy psané vážně, týkající se temných, skrytých a nadpřirozených předmětech, není jich skutečně mnoho. Je to proto, že je zábavnější vymýšlet mýtická díla, jako je právě Necronomicon.“

Některá fakta o tajemné knize Necronomicon vymyšlená Lovecraftem

Necronomicon se zdá být důvěrný především proto, že autor bral svou práci velmi zodpovědně a dal si záležet na mnoha detailech, aby kniha důvěryhodně působila. Aby toho nebylo málo, smíchal tento příběh s některými skutečnými detaily do té míry, že mnozí zůstávají přesvědčeni o autentičnosti knihy. Mezi těmito detaily jsou například tyto:

Necronomicon napsal v roce 730 arabský básník a démonolog narozený v Jemenu jménem Abdul Alhazred. Jde o fiktivní postavu, jejíž jméno je pseudonymem, který Lovecraft použil.

Kniha má být překladem rukopisů mnicha Theodora Philetase, který je samozřejmě také smyšlený. Arabská verze byla ztracena, ty současné pocházejí z latinského překladu provedeného ve 13. století dominikánským otcem jménem Olaius Wormius. Problém je v tom, že s tímto jménem se nepojí žádný duchovní ale obchodník se starožitnostmi ze 16. století.

Ačkoliv katolická církev zakázala knihu, španělští a němečtí vydavatelé vytvořili v 17. století hrst kopií. V současné době jsou zachovány pouze čtyři.

Další legendy obklopující knihu

Všechna dosud odhalena data, i když obsahují některé skutečné postavy nebo instituce, jsou Lovecraftem zcela vymyšlená. Problém je v tom, že Necronomicon i jiná jeho díla jsou natolik fascinující, že od té doby vzniklo hned několik lživých informací, které údajnou autentičnost knihy podporují. Doslova se kolem ní vytvořil příběh, který si dodnes žije svým životem a mnoho lidí tomu věří. Tak například se hovoří o tom, že kniha je vázaná v lidské kůži. Kdysi nebylo možné na tuto knihu natrefit. Dnes je možné si její kopii koupit snad všude.

Sdílet: