Děsivý paradox MH370: co spojuje Titanik se ztraceným Boeingem 777?

5/5 - (1 vote)

MH370 je považováno za největší leteckou záhadu všech dob. V neposlední řadě především proto, že nehoda letounu byla považována za nemožnou. Děsivý paradox má však ještě děsivější podobnosti s případem potopeného Titanicu, jak uvádí britský deník Express.

Let Malajsie Airlines 370 zmizel 8. března 2014 na trase z Kuala Lumpur do Pekingu, společně s 239 lidmi na palubě. Oficiální vyšetřování dodnes nedokázalo určit definitivní závěry ohledně toho, co se s letadlem stalo. Hlavní teorie pracuje s možností, že letadlo se nad Malackým z neznámých důvodů odklonilo od své trasy, když se pak zřítilo v jižní čísti Indického oceánu, západně od australského pobřeží.

Navzdory značenému úsilí nebyl nikdy objeven trosky letadla s černou skříňkou, potřebné k objasnění celé události. Pouze na opačné straně Indického oceánu, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion, se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu. Poslední nalezené úlomky letadla, pocházející ze třech různých lokalit na africkém ostrově Madagaskar.

Teorií o zmizení se vyrojilo hodně včetně možnosti technické havárie, únosu stroje či sebevraždy pilota. Opravdu matoucím faktem však zůstává, že do této tragédie měly komerční letecké společnosti dokonalý záznam o bezpečnosti tohoto typu letounu. Podle knihy z roku 2019 „The Taking of MH370“, od zavedení těchto letounů do provozu v 90. letech, nedošlo k podobnému neštěstí.

Jak uvedl expert a autor knihy Jeff Wise „Celý případ je opředen tolika podivnostmi. Komerční dopravní letadlo nemizí jen tak. Zvláště Boeing 777 je pokročilé a extrémně robustní letadlo. V devadesátých letech minulého století byl prvním letounem typu „fly-by-wire“, ovládaný výhradně výkonným počítačovým systémem.“

Letadlo bylo zkrátka mimořádně bezpečné, žádná 777 se nikdy předtím nepotýkala s letovou chybou. Co se tedy mohlo pokazit? Narážky Wise mají děsivé podobnosti s tím, co bylo řečeno těsně před tím, než se RMS Titanik 15. dubna 1912 v Atlantském oceánu potopil. Před katastrofou na cestě mezi Southamptonem a New Yorkem byla loď označována za nepotopitelnou, stejně jako Boeing 777 byl označován za mimořádně bezpečný.

Od svého zavedení do provozu se letoun docházelo k nehodám jen během přistání, a většinou to mělo své vysvětlení. Tak například British Airways 777 v roce 2008 narazil na přistávací dráhu na letišti Heathrow, když selhal jeden z motorů. Nikdo nezemřel, avšak 50 lidí bylo zraněno. O tři roky později letadlo společnosti EgyptAir vzplálo, když pilot parkoval letadlo u brány letiště. Ovšem v tomto případě, šlo o chybu pilota.

Když došlo k nehodě letu MH370, zpočátku to vypadalo, že šlo prostě jen o nehodu. Bližší studie všech důkazu ale poukazují na úmyslnou akci jednoho nebo více lidí. Navíc bylo patrné, že řízení letadla bylo převedeno na manuální. Dalším děsivým faktem bylo, že na leteckém simulátoru byly nastaveny přesné souřadnice a trasa jako u letu MH370. Ovšem chyběly tam určité body cesty.

Tyto fakta podnítily vznik domněnek o tom, že pilot plánoval ukrýt letadlo před radary a lidskýma očima, jak se říká. Letecký inženýr Ismail Hammed dokonce tvrdí, že po sobě zanechal speciální kódovanou zprávu symbolizující jeho dosavadní úkryt. Ať už je to pravda, či další konspirační teorie, jedno se celému případu musí nechat. Jde o největší leteckou záhadu všech dob a pravdu se už nejspíš nikdy nedozvíme.

Zdroj: Express

Sdílet: