Bydlíte v bezpečné lokalitě? Ověřte si to pomocí mapy kriminality

5/5 - (1 vote)

Svět se nám mění doslova před očima. Místa, která byla označováná za poklidné lokality pro rodinný život se změnily na rušné ulice plné cizích lidí. Tento týden už na vašem parkovišti vykradli třetí auto, cestou z nákupu se vám náhle ztratila peněženka a náhodou jste zaslechli, že ve vedlejším domě „vybílilo“ pár zlodějíčků byt. A proto začínáte mít dojem, že bydlíte na místě, které snad kriminalitu přitahuje. Ale třeba se taky pletete a vaše bydliště je na tom ještě dobře. Ostatně v jak bezpečné nebo nebezpečné zóně žijete, vám ukáže interaktivní mapa kriminality.

Projekt je výsledkem neziskové organizace Otevřená Společnost, která si klade za cíl, posílit kulturu otevřenosti veřejné správy. Společně s Policií ČR vytvořili interaktivní mapu kriminality, která usnadňuje orientaci veřejnosti v datech o trestné činnosti, které Policie pravidelně publikuje. Policejní statistiky jsou tak převáděny do jednoduchých tabulek a mapových náhledů.

Během krátké chvilky tak můžete na mapě kriminality zjistit, jak je to se zločinností ve vašem kraji, městě, obci či v jednotlivých policejních obvodech. Informace také ukazují, jaký druh trestného činu je ve vašem okolí nejčetnější i míru objasněných případů.

Co asi nevíte

V celé České Republice bylo od ledna do října minulého roku spácháno 163 963 trestných činů z toho bylo 75 335 objasněno. Jen pro zajímavost tyto čísla tvoří naoříklad:

  • 88 vražd
  • 561 znásilnění
  • 9 847 fyzických útoků
  • 1 144 loupeží
  • 3 963 vloupání do bytů či domů
  • 1 087 vloupání do víkendových chat a zahrádek
  • 13 181 vykradených aut

Když se podíváme na jednotlivé obvody, úplně nejhůř si minulý rok vedlo oddělení v pražské Bartolomějské ulici, index kriminality je zde 5 576,6. A kde naopak najdeme místa plná klidu? Tak třeba Mladá Vožice v okrese Tábor má index pouhých 27,7, Nové Město na Moravě 49 nebo Bílovec s indexem 67.

Pak existují oblasti, kde snad nikdo nežije, protože kriminalita je zde na nule. Konkrétně jde o Křinec, Lysou nad Labem a Jesenice u Rakovníka. A do jaké oblasti spadáte vy? Je okolí vašeho bydliště bezpečné?

Sdílet: