Test osobnosti: Dokážete přijímat kritiku?

5/5 - (1 vote)

Jak dobře zvládáte kritiku mířenou na vaši osobnost? Dokážete ji přijímat a posouvat se tak dál, nebo patříte mezi jedince, kteří chybu svalují na všechno a všechny kolem? Třeba si teď říkáte, že nemáte problém ukázat prstem sami na sebe. Nicméně to vám radí vaše mysl, ale jen podvědomá část mozku, vám dokáže ukázat pravdu. Tu můžeme odhalit pomocí následujícího testu.

Jako vždy půjde jen o rychlou reakci na obrázek. Ať už jste si odpověděli na předchozí otázky jakkoliv, až vaše reakce odhalí pravdu. Ta se vám může, ale také nemusí zamlouvat. V každém případě budeme rádi, za vaše reakce, které s námi můžete sdílet pod článkem.

Které zvíře jste na obrázku viděli jako první?

Rozzlobený pes

Ačkoliv působí pes na obrázku rozzlobeně a nezkrotně, ve skutečnosti vaše volba zrcadlí otevřenost kritice a konstruktivní zpětné vazbě. Mezi vaše cnostné kvality patří silné sebeuvědomění a ochota růst.

Lidé jako vy si plně uvědomují, že zpětná vazba od ostatních může poskytnout cenné poznatky a příležitosti pro osobní rozvoj. Snadno dokážete oddělit svou identitu od svého chování a uvědomit si tak, že kritika není osobní útok. Naopak jde o příležitost, jak se zlepšit. Díky tomu, dokážete ke kritice přistupovat s klidnou myslí a ochotou změnit své chovaní, pokud to bude nevyhnutelné.

Tento typ lidí nejenže kritiku chápe pozitivně, on ji také aktivně vyhledává. Jsou si totiž plně vědomi toho, že růst vychází právě z vnímavosti a jiné perspektivy, kterou jim může kritika ostatních přinést.

Naštvaná kočka

Váš výběr odpovídá vaší reakci na kritiku a zpětnou vazbu, která může být citlivější. Většinou je tato reakce doprovázena výraznější emocionální reakcí. Kritiku berete spíše osobně a zpětnou vazbu zase jako útok na váš charakter nebo hodnocení jeho hodnot. Což může vést k defenzivě nebo počátečnímu odporu k příjímání kritiky.

Lidé jako vy potřebují určitý čas a prostor na zpracování negativních komentářů, než je zcela přijmou. Až po nějaké době dokážete oddělit kritiku od svých osobních pocitů a následně objektivně zhodnotit zpětnou vazbu a její potencionální hodnotu.

Být citlivější na kritiku v žádném případě neznamená slabost nebo neschopnost osobního růstu. Naopak jde o signál okolnímu světu, že je potřeba konstruktivní kritiku servírovat těmto jedincům s notnou dávkou empatie a porozumění. Časem a praxí však na svých reakcích můžete zapracovat a naučit se ovládat své reakce.

Sdílet: