Už máte v telefonu aplikaci Záchranka? Čechům už pomohla v desítkách tisíc případů

Záchranáři ji považují za největší a nejdůležitější inovaci. Pomohla už ve více než 30 000 případech. K dnešnímu dni jí má v mobilu téměř milión Čechů a vy byste se měli rozhodně přidat také! V situaci, kdy potřebujete nutně pomoct stačí jedno poklepání na telefon a jste v přímém spojení se záchranáři, kteří zároveň okamžitě znají vaši polohu, a právě tato informace je v těchto situacích rozhodující.

Představte si, že jste v lese, na horách nebo ve městě, které neznáte. Stane se nehoda, potřebujete záchranku, ale absolutně nevíte, kde jste. Hovor trvá dlouho, protože se snažíte všemožně popsat svou polohu. Kdybyste ale měli v telefonu aplikaci Záchranka, tohle vůbec nemusíte řešit. Její předností je to, že při spojení s tísňovou linkou 155 vidí operátor díky lokalizaci telefonu vaší přesnou polohu. Právě tato vychytávka může zachránit nejeden život lidem na horách nebo v lese, kde je opravdu těžké popsat přesnou polohu.

Záchranáři považují aplikaci za jednu z nejdůležitějších inovací v prostředí přednemocniční neodkladné péče, za poslední roky, a také právě z důvodu přesné lokalizace volajícího v terénu. Aplikace vznikla za podpory Nadace Vodafone a spolupracuje s 15 záchrannými službami, sedmi horskými službami a šestnácti vodními záchrannými službami. Denně ji využije přibližně 50 lidí.

Aplikace umí ale mnohem víc, než jen přivolat pomoc

Po nainstalování aplikace je možné zadat i vaše zdravotní údaje. Můžete vyplnit na co jste alergičtí, zda se léčíte s nějakou nemocí, jako je diabetes apod., a také si můžete v aplikaci nastavit kontaktní osobu, kterou mají záchranáři v případě nehody kontaktovat. Během hovoru se vás ale operátoři budou na tyto informace znovu ptát, protože informace nemusí být přesné, nebo aktualizované. Slouží tedy hlavně pro orientaci a pro případ, že operátoři nemohou hovořit přímo s postiženým.

Kromě těchto funkcí, jsou v aplikaci také užitečné rady první pomoci k jednotlivým úrazům. Najdete zde například návod první pomoci v případě bezvědomí, dušení, krvácení, otravy, závažného onemocnění apod. Aplikace Záchranka proto rozhodně patří do telefonu každého zodpovědného občana, protože během hovoru na tísňovou linku jde o každou vteřinu.

Sdílet:
Loading...