Umělá inteligence dokáže předpovědět smrt. Nikdo netuší, jak to dokáže

Rate this post

Umělá inteligence dokáže předpovědět, zda osoba do roka zemře. Stačí, že se podívá na výsledky z vyšetření srdce. Smrt předvídá velmi přesně, dokonce i tehdy, když se lékaři zdají výsledky vyšetření v pořádku. Pro výzkumníky je záhadou, jak předpovídání umělé inteligence funguje.

Výsledky studie budou představeny na setkání Americké kardiologické asociace během nejbližšího víkendu. Američtí výzkumníci vytrénovali dva speciální algoritmy pro analýzu 1,77 milionu elektrokardiografických (EKG) vyšetření srdce od téměř čtyři sta tisíc pacientů. Metoda EKG sleduje elektrickou činnost srdce a umožňuje stanovit diagnózu onemocnění orgánu.

Jeden algoritmus zkoumal pouze EKG bez dalších informací o pacientech. Druhý měl informace o věku a pohlaví pacientů. Vyšetření pacientů, které zkoumala umělá inteligence, byly archivní. Výsledky algoritmů tak dokázali výzkumníci porovnat s reálným výsledkům.

Algoritmy měli zjišťovat, kteří pacienti měli vyšší riziko úmrtí do roku od vyšetření. Algoritmus, který zkoumal pouze samotné EKG, byl ve svých předpovědích mnohem přesnější.

Vidí, co lékařům uniká

Umělá inteligence předpověděla riziko úmrtí i u lidí, u kterých lékaři vyhodnotili výsledky EKG jako normální. Tyto výsledky prohlíželi zpětně a nezávisle na sebe i tři kardiologové. Ani jeden z nich neviděl na elektrokardiogramu riziko úmrtí, kterého si všiml algoritmus.

Mohlo by to znamenat, že umělá inteligence vidí něco, co lidé nezachytí, ignorují nebo považují za normální výsledek. „Je to nejdůležitější zjištění této studie,“ píše v tiskové zprávě Americké kardiologické asociace Brandon Fornwalt, hlavní autor studie.

Zatím je neznámé, co přesně umělá inteligence ve výsledcích zachycuje a jak dokáže přesně předpovědět úmrtí pacientů.

Zdroj: futurism.com

Sdílet: