Tři způsoby, jak léčit trauma

5/5 - (1 vote)

Když si ve slovníku vyhledáte slovo „trauma“ jedna z prvních definic, kterou dostanete, je „hluboce znepokojující nebo znepokojující zážitek“. V dnešním světě už jde o přirozenou součást našich životů. Někdo z nás zažil kratší období emocionálního traumatu, jiní zase delší. Tak či onak, trauma vysoce škodí našemu mozku, a mnohdy není nebo je špatně léčeno.

Trauma nás může postihnout a skličovat nás, aniž bychom o tom věděli. Většinou je to v případech, kdy si své trauma neseme už z dětství. Tak například, když jste byli malí, mohli jste být terčem posměchu za svůj styl běháni, a proto se teď v dospělosti běhání vyhýbáte, aniž byste si připustili, že kořenem problému jsou právě tyto malé incidenty z dětství. Samozřejmě toto je asi nejlehčí možná varianta, která se může stát a je uvedena pouze jako příklad.

Pak jsou tu ale situace, které vyžadují dlouhodobou léčbu. A když ji člověk nepodstoupí, může si vážně uškodit. My se zaměříme na metody, které mohou urychlit vaše uzdravení.

Neurofeedback

Neurofeedback totálně mění směr léčby traumatu. Jde o terapii, která hodnotí aktivitu mozkových vln a nabízí zpětnou vazbu. Celý program používá různá cvičení, zvuky a signály k reorganizaci mozkových vln. Studie prokázaly úspěchy terapie při nápravě emocionálního a fyzického traumatu a výsledky jsou skutečně ohromující.

Nejdůležitější během této terapie je právě zpětná vazba – feedback. Během terapie, totiž reálně vidíte ve které oblasti mozku je problém, který umocňuje vaše trauma. Když přijde spouštěč, který vyvolá úzkostné stavy, ukáže se kde v mozku je problém a odborník, který terapii vede vám hned ukáže jaká jednoduchá dechová cvičení můžete použít abyste se dostali zpět do pohody.

Meditace

Meditace je neuvěřitelně silný nástroj. Dokáže totiž během několika minut transformovat traumatizované vlnové délky na zdravé. Ať už vás trauma potkalo či ne, každodenní meditace vám může změnit život. Traumatické poranění mozku ovlivňuje mnoho aspektů života a žádná dvě poranění nejsou stejná. Meditace je takový multi-tasker, který nabízí řadu výhod pro ty, kteří žijí s poraněním mozku. Například zlepšuje paměť mozkové funkce, vtáhne vás přímo do přítomného okamžiku, zvedne vám náladu a sníží příznaky úzkosti, nespavosti a únavy.

Studie z roku 2020 zjistila, že jedinci s traumatickým poraněním mozku, kteří hodně meditují, tím zlepšují chování mozku.

Zdravé tuky

Po desetiletích strávených strachem z tuků nyní odborníci zdůrazňují důležitost zdravých tuků pro funkci mozku. Jeho zdraví lze posílit zejména omega-3 mastnými kyselinami, které pomáhají hlavně s paměti. Omega-3 se nachází třeba v rybách, jako je losos nebo sardinky. Pokud ale ryby nejíte pak získáte omega-3 z výživných rostlinných potravin, jako jsou mletá lněná semínka, chia a vlašské ořechy, které můžete například použít jako přísadu do salátu.

Dalším jídlem, které davy milují a zároveň je skvělé pro činnost mozku je kakao, bohaté na antioxidanty. Výbornou alternativou, kterou můžete zařadit do jídelníčku je například hořká čokoláda nejvyšších procent.

Pochopitelně uvedené praktiky jsou čistě podpůrného rázu. Jen podporují léčbu po prodělaném traumatizujícím zážitku. Měli bychom mít na paměti také staré přísloví, že „léčení vyžaduje čas“.

zdroj: ww

Sdílet: