Toto zařízení zachycuje nápady z Vašich snů

Těsně před tím, než úplně usneme, procházíme pololevidním stavem (mikrospánkem) nazývaným hypnagogie. Je to opravdu pozoruhodný stav, kdy se můžete odprosit od svého těla a zažít zkreslený pocit prostoru a času, můžete se ztratit v jasných snech, nebo bizarních myšlenkách bez omezení. Vtipné je to, že v tomto stavu nás většinou napadají ty nejvíc geniální věci, které si ale bohužel po probuzení nepamatujeme.

Největší géniové světa jako je Edison, Tesla, Poe a Dali se snažili o udržení hypnagogie s cílem probuzení namísto usnutí, tak aby si veškeré myšlenky mohli zapsat. Vymysleli dokonce trik ocelové koule, kterou drželi v ruce, při usínání by okamžitě klesla, což by vyvolalo probuzení, a oni by tak mohli rychle uhodnout své dojmy, či nápady před tím, než by usnuli. To se nepovedlo a proto zpět do současnosti.

V současné době se výzkumníci z MIT snaží o to, aby se tento proces opakoval. Vytvořili proto zařízení nazvané Dormio, jehož cílem bylo rozšířit hypnagogii a zaznamenat “mikrospánky”, které zažíváme v tomto stavu. Dormio používá senzory na elektronické rukavici ke změření svalových tónů, srdeční frekvence a vodivosti kůže, aby zjistily posun od hypnagogie ke skutečnému spánku. Když se Vaše tělo posune do stavu spánku, zařízení Vám pošle zvuk do aplikace pro smartphone, nebo do blízkého robota z Jibo, který vás přivede zpět do hypnagogie, aniž by Vás plně probudil. Robot s Vámi začne také mluvit a nahrávat vše co řeknete nahlas. Během celé noci může Dormio tento proces opakovat, tak aby přijal veškeré myšlenky které Vás během snění napadnou, a které Vám pak může prezentovat.

“Nepochybuji o tom, že Hypnagogia uchovává žádosti o rozšiřování paměti, učení a kreativity. Ale i poté, co jsem sám prozkoumal tento stav, považuji to za hluboce cenný a inspirující druh podvědomí, které nebylo dosud přístupné, “napsal vedoucí projektu Adam Haar Horowitz. Tým Dormio doufá, že zařízení bude jeden den komerčně dostupné, ale zatím je Dormio jen licencovaným softwarem. Zatím je tato inovace v plenkách, ale i přesto má skvělé výsledky, teď už je jen otázkou, jak bude postupovat rozvoj.