Taky občas řeknete něco, čeho později litujete? Díky 3 vteřinovému triku se to už nestane

Nejspíš každý z nás se už dostal do situace, kdy řekl něco, čeho později litoval. Obvykle k těmto situacím dochází v zápalu vzteku, kdy vlastně nepřemýšlíme nad tím, co říkáme, jen ze sebe chrlíme slova, která druhým ubližují a pak svého jednání litujeme a ptáme se sami sebe proč jsme jen nemlčeli. Bohužel v některých situacích už nejde vzít zpět co bylo vyřčeno nahlas. Proto existuje pravidlo tří vteřin, které vám udrží jazyk za zuby v tu pravou chvíli.

Už naši prarodiče znali rčení, že mlčeti je zlato. A je to pravda, jen proto, že se můžeme k něčemu vyjádřit neznamená, že opravdu musíme. Jak tvrdí mnoho lidí, je lepší nejprve přemýšlet a pak až mluvit. Nepochybně taková metoda funguje ale ve většině případů jde o nereálný návrh, který je mnohem snazší říct než provést.

Pokud se do takových situací dostáváte až příliš často, vyzkoušejte následující jednoduchou metodu. Nezabere moc času a může vás uchránit před zbytečnými výčitkami. Než tedy příště budete chtít někomu říct svůj názor pěkně od plic, zkuste si udržet nadhled a položit si tři jednoduché otázky, které vám odpoví na to, zda je opravdu nutné vůbec něco říkat.

  • Je opravdu nutné říct to?
  • Mám to dotyčnému říct právě já?
  • Musím to říct právě tady a teď?

Jistě jste si všimli podobnosti těchto otázek stejně jako jejich jednoduchosti. A právě pro svou jednoduchost je tato metoda geniální. Kladné odpovědi na první dvě otázky vás dovedou k poslední, nad kterou je potřeba přemýšlet. Vážně teď na tomto místě za těchto okolností je nutné dotyčnému říct co mám na srdci, nebo je lepší počkat na klidnější situaci a vše vyřešit přívětivější cestou?

Jakmile si tuto techniku osvojíte, ušetří vám mnoho nepříjemností. Jen se zapřemýšlejte, kolik bylo situací, kdy jste něco řekli zcela zbytečně, druhému to ublížilo a vy jste pak cítili pocit viny. Uvědomte si, že položení otázek vám zabere jen pár vteřin, když to ale neuděláte budete toho litovat mnohem déle.

Zdroj: curiosity.com

Sdílet: