Superpotraviny: pravda nebo mýtus?

Rate this post

Trend zdravé stravy je tu s námi již pár let a v souvislosti s ním se objevil i termín „superpotravina“. O co jde? Opravdu existuje superstrava, která vyléčí všechny naše neduhy a dodá všechny potřebné látky najednou?

Termín „superpotravina“ tu s námi není jen posledních pár let, ale existuje již od počátku 20. století. Teprve v 21. století ale zažil ten pravý boom. O co se tedy jedná? Žádná definice pro superpotravinu neexistuje. Mělo by se jednat o potravinu, která má svým složením a látkami výrazně pozitivní dopad na naše zdraví.

Už proto, že neexistují žádná jasná kritéria superpotraviny, je jasné, že tento výraz není vědecký. Jedná se totiž pouze o marketingový termín. Média jím označují právě potraviny, které by měly být svým složením výjimečné a měly by obsahovat velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek. Může tedy vznikat dojem, že tyto potraviny jsou lepší a důležitější než jiné. Tak tomu ovšem není. Žádná známá potravina prozatím neobsahuje všechny potřebné látky najednou v dostatečném množství, proto je důležité zachovat pestrý jídelníček.

Jaké potraviny by měly být těmi superpotravinami a jak s nimi nakládat? Z běžně dostupných můžeme jmenovat například červenou řepu, borůvky, avokádo, granátové jablko, ale i hrozny, kiwi nebo dokonce jablka. K superpotravinám ale patří i například oblíbený olivový olej nebo rajčata. Z méně známých můžeme jmenovat například mladý ječmen, lněná semínka, batáty, quinoa, spirulina nebo kustovnice čínská (goji).

Jak nakládat s běžnými „superpotravinami“ je celkem jasné. Ale co dělat s takovým goji nebo lněnými semínky? Přidat je můžete například do domácího müsli nebo nasypat do jogurtu. Na sušení ovoce a jemu podobných potravin poslouží sušička ovoce. Nejhorší je to se speciálními potravinami jako například spirulina nebo chlorela. Ty objevíte obvykle v doplňcích stravy ve formě tabletek nebo prášku.

Sdílet: