Smrtící houbová infekce se šíří po celém světě a nikdo zatím neví, jak ji zastavit

4/5 - (1 vote)

Napříč celým světem se v současné době šíří houbová infekce, která je odolná vůči veškerým lékům, je velmi invazivní a pro mnohé se stala smrtelnou. Tato superkvasinka se nazývá Candida auris, a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je označována jako „akutní hrozba“.

S touto infekcí se lékaři poprvé setkali už v roce 2009 u pacienta v Japonsku. Od té doby se houba rozšířila nejen do USA ale také do mnoha dalších zemí, včetně zemí evropského kontinentu. Například ve Španělsku bylo zaznamenáno 372 případů infekce touto plísní, 41% těchto pacientů zemřelo do 30 dnů od určení diagnózy. V Anglii zase musela být odstavena celá jednotka intenzivní péče poté, co bylo nakaženo 72 pacientů.

Houba je vysoce odolná vůči lékům, antimykotikům a je odolná i vůči antibiotikům. V ohrožení jsou lidé se slabým imunitním systémem. Paradoxem také je, že nejvíce se této infekci daří v nemocnicích a jiných zdravotních střediscích.

Minulý rok následkem této infekce zemřel jeden starší muž přímo v brooklynské nemocnici. To, co po jeho smrti následovalo ale nečekal nikdo. Candida auris se během pobytu pacienta rozšířila po celém pokoji a to doslova. Nejen, že byla na posteli, ale i na stěnách, dveřích, závěsech, přístrojích, zkrátka na všem. Aby se tehdy lékaři houby zbavili, museli použít speciální čistící prostředky. Dokonce bylo nutné vytrhat podlahu a část stropu.

Lékaři ani výzkumníci si zatím stále nejsou jistí, co toto onemocnění způsobuje. Ani diagnostika infekce není jednoduchá, běžné laboratorní testy ji totiž neodhalí a infikovaní pacienti nemusí dlouho vykazovat žádné známky nákazy.

Dokud odborníci neurčí přesnou příčinu této velmi odolné a invazivní infekce, CDC žádá lidi po celém světě, aby nezapomněli dbát na hygienu, především na mytí rukou a používání antibakteriálních gelů. Protože i tyto rutinní návyky vás mohou před zákeřnou infekcí ochránit.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: