Sléz – divoké eso nejen proti kašli

Rate this post

Rostlina známá jako sléz je v přírodní medicíně široce používán. Jeho blahodárné účinky pomáhají nejen v léčbě kašle ale také při nachlazení močových cest nebo poruše trávení. Jaké další vlastnosti má tato rostlina?

Sléz je mezi lidmi znám hned v několika podobách, jako např. sléz lesní, malokvětý, kadeřavý atd. V minulosti se tento sléz používal například jako zelenina, protože jeho mladé listy a výhonky se používaly k přípravě bylinné polévky a salátů.

Také se z jeho sušených listů a květů vařil čaj. U nás roste prakticky kdekoliv, hlavně podél silnic, u vody, na loukách a někteří si sléz vysázejí jako okrasnou rostlinu.

Pro léčebné účely se používají hlavně květy slezu, které by se měly sklízet od června do srpna během období květu a jsou sbírány bez stopek. Květy by měly být rychle usušeny a musí být rozloženy v tenké vrstvě, nejlépe ve stínu a mít cirkulaci vzduchu. Měly by být sušeny při teplotách do 35 stupňů Celsia, aby byla zachována jejich barva.

Kromě toho byly květy slézu kdysi používány k barvení vlny od modrofialové po tmavě modrou a také šedou barvu. Sléz je obzvláště bohatý na polysacharidové slizy a ve svém složení obsahuje: minerální soli, třísloviny, flavonoidy a také antokyany (malvidin, delphinidin, petunidin a kyanidin).

Léčivé vlastnosti slézu

Divoký sléz obsahuje slizy, které pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích i záněty žaludku a střev. Na druhé straně přípravky se slézem uklidňují kašel a obvykle chrání sliznici hrdla, která byla podrážděna kašlem.

Mohou být také použity jako zklidňující prostředek při podráždění a gastritidě. Tradiční lidová medicína zase doporučuje použití slezu při léčbě různých onemocnění, např. při nachlazení močových cest, při poruchách trávení, stejně jako při zácpě a průjmech.

Sléz byl také doporučován při žaludečních vředových onemocněních, duodenálních problémech, suchém kašli a potížích s expektorací. Používá se také k mírným katarálním onemocněním hrdla a hrtanu, jakož i na rány a vředy a k výplachům úst a hrdla.

Kromě toho to bylo používáno pro zavlažování. Sléz byl také používán externě, protože byl účinný při léčbě ekzémů, seborey, růžovky, atopické dermatitidy a také při podráždění pohlavních orgánů. Lidová medicína ji také doporučila pro péči o vlasy, protože výplachy vlasů z květů a listů pomáhaly bojovat proti suchým lupům, ale také zlepšily hydrataci vlasů a pokožky hlavy.

Sdílet: