Obrovský průlom! Nová studie dokázala, že léky na HIV dokáží zabránit šíření nemoci.

Není to tak dlouho, co britští lékaři oznámili světu skvělou novinu v podobě prvního vyléčeného pacienta nakaženým virem HIV. Teď toto zákeřné onemocnění dostává další úder pod pás. V rámci nové studie antivirové léčby, které se zúčastnilo více než 750 homosexuálů, bylo zamezeno dalšímu přenosu viru na jejich partnery.

Doposud uměli lékaři pacientům nakaženým virem HIV prodloužit život až o několik desítek let za předpokladu, že byl virus odhalen a podchycen včas. Jenže podle mnohých pacientů šlo o život v neustálých obavách z šíření nemoci. Díky nové studii britských lékařů může být těmto dnům odzvoněno.

Po osmi letech tvrdé dřiny, testování a analýz, byla vydána komplexní studie PARTNER, která byla zveřejněna zdravotním časopisem The Lancet. Zúčastnilo se jí 728 homosexuálních párů z 14 evropských zemí, které měly v letech 2010 až 2017 pravidelný nechráněný sex.

V každém z případů byl jeden z partnerů nakažen virem HIV a užíval antiretrovirové pilulky, zatímco druhý z partnerů byl zcela zdráv. Výsledky byly víc než pozitivní. Žádný z partnerů bez HIV se nestal přenašečem viru. Potvrdilo to dohromady 76 088 zpráv o nechráněném pohlavním styku. Výsledek je tedy jednoznačný: Pokud se nakažení léčí, nemohou nikoho dalšího nakazit!

Nová naděje

Antiretrovirové pilulky dokázaly snížit hladinu viru v krvi natolik, že nemůže byt přenášen dál. Jak uvedla profesorka Alison Rodgersová z University College London „Je to skvělé, přímo fantastické. Hrozbu jménem AIDS to v zásadě posílá k ledu.“ Nemoc by se totiž dalo vymýtit úplně, muselo by být ale diagnostikováno alespoň 90% nakažených. Jen v Americe bylo minulý rok u více než 38 000 lidí odhaleno onemocnění virem HIV, v České republice je známo jen 70% nakažených a o Africe, kde je vir nejrozšířenější je známo velmi málo.

Jak ale uvedl Dr. Michael Brady pro Business Insider „Studie má neuvěřitelný dopad na život lidí nakažených virem HIV a je silným poselstvím k řešení stigmatu souvisejícího s HIV.“

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet: