Nové zařízení dokáže mozkovou aktivitu přeměnit ve srozumitelnou řeč

Řeč jako taková je velmi mocným nástrojem, bohužel ne všichni mají to privilegium ji využít, ať už ze zdravotního hlediska nebo díky vrozené vadě či jiným okolnostem. Díky neustálému technologickému vývoji můžeme však i tuto mezeru překonat. V současné době jsou navíc lékaři k vyřešení takového problému blíž než kdy jindy. Nové zařízení totiž dokáže přeměnit mozkové aktivity, spojené s mluvou, na opravdovou srozumitelnou řeč.

Je to sice neuvěřitelné ale za každým vyřčeným slovem stojí neskutečně synchronizovaný proces hned několika částí lidského těla. Aby se vůbec informace dostala z našich úst ven, musí se spojit dohromady činnost rtů, jazyka, čelisti, hrtanu a bránice. Komplikovaných procesů ani ničeho jiného se ale vědci ze San Franciské univerzity nezalekli. Naopak se vrhli do nového průzkumu mozkových aktivit, které převedou na řeč.

Vzhledem k jemnosti, rychlosti a složitosti pohybů, které lidé během mluvení běžně dělají, vyžadovalo řešení tohoto problému obrovskou výpočetní výzvu, ta byla zveřejněna časopisem Nature.

Jak později uvedl mimo jiné i online magazín The Guardian, studie se zúčastnilo pět dobrovolníků, kteří měli podstoupit neurochirurgickou operaci vedoucí k vyléčení epilepsie. V rámci přípravy na operaci, lékaři dočasně implementovali speciální elektrody v mozku. Následně byli dobrovolníci vyzváni k přečtení několika stovek vět nahlas, zatímco lékaři sledovali aktivitu části mozku, která se podílí na produkci řeči.

Cílem bylo dekódovat řeč pomocí dvoustupňového procesu, převedením elektrických signálů v mozku na hlasové pohyby a ty následně převést v řeč. Samotní lékaři popisují novou technologii jako „virtuální hlasový trakt“, který může být řízen mozkem a vytvoří téměř přesnou imitaci lidského hlasu. Už teď si můžete poslechnout, jak takto převedená řeč zní. Možná budete překvapeni ale zní to jako normální lidský hlas, jen s příměsí něčeho, co připomíná cizí přízvuk.

Důležitým úkolem bylo také zajistit srozumitelnost řeči. Proto byly vyzvány stovky lidí, kteří měli zvukům naslouchat a zapisovat je. Budoucí výzvou je zjištění, zda by zařízení dokázali využít i pacienti, kteří nemohou mluvit už od narození. Lékařům není jasné, jestli by se němí lidé naučili používat zařízení, aniž by mohli trénovat vlastním hlasem.

K výzkumu se vyjádřil i vedoucí autor a profesor neurologické chirurgie Edward Chang, který řekl „Vůbec poprvé dokážeme pomocí přístroje generovat celé mluvené věty založené na individuální mozkové aktivitě jednotlivců. Je to úžasné, protože víme, že s technologií, kterou máme dnes k dispozici, dokážeme sestrojit zařízení, které pomohou pacientům, jež přišli o hlas.“

Technologie představuje radikální změnu v životech lidí, kteří jsou dnes odkázáni na bolestné pomalé komunikační metody, které jim doslova znemožňují i jen příležitostné konverzace. Zatím zařízení umožňuje svému nositeli říci osm slov za minutu, přirozenou řečí jsme schopni vyřknout 100 – 150 slov. I tato čísla jsou však pokrokem a dobrou zprávou pro všechny, kteří přišli o hlas, v dnešní době o jednu z nejdůležitějších věcí našeho života.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet: