Nová videohra odhalí rané fáze Alzheimerovy choroby dřív než lékařské testy

Jen v České republice se počet pacientů, kterým byla diagnostikována Alzheimerova choroba, odhaduje na 160 tisíc. Ve světě pak trpí zákeřným onemocněním 46 miliónů lidí. Jsou to hrozná čísla, proto nový průlom v odhalení této choroby je více než skvělou zprávou.

Jak informoval zpravodajský server CNN, pouhých pár minut hraní určité videohry pomůže k odhalení rané fáze Alzheimerovy choroby, dokonce v ještě kratším čase než by tomu bylo u lékařských testů.

Tyto závěry vzešly z nové lékařské studie publikované v Sborníku Národní akademie věd. Odborníci se rozhodli otestovat svou hypotézu zcela novým způsobem. Vytvořili hru s názvem Sea Hero Quest, která je dostupná pro chytré telefony, a angažovali příležitostné hráče z celého světa. Konkrétně pak vývojáři odeslali žádost o zapojení do lékařského výzkumu uživatelům Spojeného Království. Díky tomuto nápadu se nakonec do výzkumu zapojilo 4,3 miliónů hráčů, což výzkum pozvedlo v „největší studium demence v historii.“

Jaký byl princip studie?

Lékaři sledovali, jak si s hrou poradí hráči s i bez genetické predispozice k Alzheimerově chorobě. Jejich úkolem bylo ovládat malý člun pomocí palců a projet sérii bludišť na moři. Právě prostorová orientace je kritickým faktorem během určování raných fází choroby.

Zdroj: Unsplash.com

Jak studie potvrdila, hráči s počátečními projevy choroby navigovali svůj člun trasou, která jim nedovolila dosáhnout všech kontrolních bodů. A co víc, stejné metody řešení úkolů se vyskytly i u některých hráčů, kteří zatím žádné známky Alzheimerovy choroby nevykazovali.

Lékaři pak sledovali data více než 27 000 hráčů ve věku od 50 – 75 let, do této skupiny patři lidé s nejvyšším rizikem rozvoje symptomů Alzheimerovy choroby. Jak uvádí studie, na základě výsledků skupiny lékaři vytvořili globální měřítko toho, jakým způsobem lidé ve hře navigují svůj člun.

Výsledky byly porovnány s výkonem 60 osob testovaných pomocí laboratorních testů, kde výsledky ukázaly, že 31 osob mělo gen APOE4, který zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby, a 29 osob bylo zcela v pořádku. Kontrola s laboratorními výsledky jasně odhalila rozdíly v pohybových vzorcích mezi rizikovou skupinou a dalšími hráči.

Jak uvádí i samotní autoři studie, slábnoucí prostorové povědomí a navigační schopnosti jsou často jednou z prvních jasných známek toho, že přichází demence. Zatímco současné diagnostikování se zaměřuje hlavně na paměť pacientů jakožto hlavního indikátoru přicházející nemoci, ztráta orientace je tím, co předchází ztrátě paměti. Proto metodou hraní hry mohou lékaři odhalit Alzheimerovu chorobu mnohem dřív.

Zdroj: CNN.com

Sdílet: