Nová studie určila věk, ve kterém najdete smysl svého života

Co je smyslem života každého z nás? Po odpovědi na tuto otázku se mnozí pídí celý život, některým je to docela jasné a pak existují i takoví, které odpověď nezajímá. Jedno je ale jasné, pokud nevíte, co je smyslem vašeho života nezoufejte, podle nové studie na to v určitém věku přijde každý z nás.

Řada lidí hledá smysl svého života z mnoha důvodů. Podle nové studie je toto zjištění spojeno s fyzickou i psychickou rovnováhou. Naopak lidé, kteří se urputně snaží najít odpověď na tuto otázku jsou frustrovaní a snadněji podléhají psychickým problémům. V tomto ohledu tedy nemá smysl tzv. tlačit na pilu. Odpověď k vám přijde sama. Budete si na ni ale muset počkat.

Nová studie doktora Dilipa V. Jesteho, který je významným profesorem psychiatrie a neurověd na lékařské fakultě UC San Diego, přinesla odpověď na otázku, v jakém věku najdeme smysl svého života. Na základě tříletého výzkumu vyšlo najevo, že náš smysl života pochopíme ve věku 60 let. Stejně jako předchozí průzkumy i tento potvrdil, že ono zjištění je spojeno s celou řadou výhod plynoucích z duševní pohody i fyzického zdraví.

Nemá smysl tlačit na pilu

Své výsledky vysvětluje doktor Jeste následovně, „Když člověk přesáhne hranici dvaceti let dochází k nekonečnému přemýšlení o jeho kariéře, životním partnerovi a o tom, co je účelem jeho života. A začíná se pídit po odpovědích. Když ale dosáhneme třiceti, čtyřiceti a padesáti let, máme většinou vybudované silné vztahy, jsme v manželství máme rodinu a jistou kariéru. Hledání tedy ustupuje a pocit naplnění smyslu života se zvyšuje.“

Vše se mění s příchodem 60 let. Je to věková hranice, na které se spousty věcí mění. I když nám je už jasné, co bylo smyslem našeho bytí, vlivem změn, které přijdou v tomto věku, se může toto naše sladké povědomí zase ztratit. V takto pokročilém věku lidé odcházejí z práce, zvykají si na nový život doma. Začínají se odrážet zdravotní problémy, které jsem celé roky přehlíželi. Právě v těchto chvílích začínají lidé opět přemýšlet na smyslem svého života, protože jednoduše ztratili rovnováhu a přehlíží to, na co přišli už dávno.

Výzkum trval tři roky

Studie se zúčastnilo 1 042 dobrovolníků ve věku 21 až 100 let. Rozhovory s nimi se opakovaly pravidelně po dobu tří let, kdy byly také účastníkům předloženy dotazníky, ve kterých se měli vyjádřit ke stanoviskům jako „Hledám účel nebo poslání svého života“ a „Přišel jsem na své životní poslání a jde o uspokojivý pocit“. Součástí analýzy bylo také sledování fyzického a psychického zdraví respondentů.

Abychom to tedy shrnuli. Pídit se po tom, co je smyslem našeho života nemá smysl. Navíc se vystavujete frustraci, depresím a úzkosti. Odpověď k vám přijde sama spolu s věkem. Mnozí z nás si uspokojivý pocit z tohoto poznání uchová, někteří ale mohou svou rovnováhu ztratit tak rychle jako ji nabyli.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...