Nahlédněte do 1000 let starého ilustrovaného průvodce léčivým využitím rostlin, který je online

5/5 - (2 votes)

Pokud nepatříte mezi příznivce moderní medicíny a raději spoléháte na alternativní způsoby léčby, pak víte, že řada léčivých přípravků zahrnuje přírodní suroviny. Existuje spousta knih, které se zabývají rostlinami a jejich léčivou mocí, stejně jako kuchařek, které popisují receptury na léčiva pro téměř každou nemoc. A zatímco dnes se obracíme na doktory, kdysi lidé chodili za babkou kořenářkou pro směsi různých bylin, či jiných rostlin.

Vraťme se tedy právě do doby, kdy nejmocnějšími doktory byla sama Matka příroda. Do doby, kdy moderní medicína představovala alternativu a ne naopak. V té době se totiž začal psát velmi vzácný rukopis, popisující rostliny a jejich léčivou moc. Tisíciletý svazek známý jako Cotton MS Vitellius C III. Ještě do nedávna byste se k této knize dostali jen těžko, a ještě hůře byste jí rozuměli. Byla psána starou angličtinou a poskytuje neocenitelné informace. Britská národní knihovna se ale rozhodla rukopis převést do online podoby, aby si jej mohl prohlédnout každý.

Rukopis psaný starou angličtinou je vlastně překladem textu, který býval přisuzován spisovateli ze 4. století. Jmenoval se Pseudo – Apuleius a nyní je známo, že pod tímto jménem vystopovalo hned několik autorů pozdní antiky. Texty kromě popisu rostlin zahrnují také charakteristiku léčivých vlastností jezevce a dalších léčivech vytěžených z částí čtyřnohých zvířat.

Každá položka rukopisu obsahuje název dané rostliny nebo zvířete v různých jazycích, charakteristiku nemocí, které jimi lze vyléčit a také pokyny kde tyto suroviny najdete a jak je máte zpracovat. Ovšem stejně jako u mnoha jiných středověkých děl i tato kniha volně mísí fakta s tradicemi. Některé popisované položky byste v přírodě nebo na trzích jen těžko hledali. Jako například drakonožka, pěstovaná v dračí krvi. Celou knihu v online podobě si můžete prohlédnout zde.

Sdílet: