Na prasečí farmě objevili virus, který by neměl existovat. Popírá vše, co víme o jejich evoluci

Rate this post

Po celém světě existuje mnoho virů a řada z nich čeká na své objevení. Odborníci se nové druhy virů snaží hledat všude, nevyjímaje prasečích farem. Právě zde japonští vědci objevili nový typ viru, který zcela zpochybňuje to, co o nich víme.

Kde jinde hledat nové viry, než v prostředí plném špíny a výkalů. Takovým místem je například prasečí farma, na kterou se vydali japonští vědci z Tokijské zemědělské univerzity. Ovšem to, co vědci objevili popírá vše, co o virech víme. Víry se totiž od klasických živých organismů zásadně liší, především absencí buněk. Co však mají viry společné, je jejich podoba. Jde o částici tvořenou nukleovou kyselinou, která je uzavřena v ochranném proteinovém obalu, a která může infikovat buňky. Když se dostane do buňky, začne se rozmnožovat.

A právě tady přichází ten zlom. Nově objevený vir zcela popírá předchozí teorii. Jak uvedl sám autor studie Tetsuya Mizutani „Rekombinantní virus, který jsme objevili, nemá žádné strukturální proteiny, což znamená, že se nemůže rozmnožovat.“ Otázkou tedy je, jak se může šířit, když nedokáže napadat buňky? Jedno z možných vysvětlení, které tým vědců navrhuje je, že rekombinantní virus by mohl využívat pomocný virus, který by mu „půjčoval“ své strukturální proteiny. Jinými slovy nový vir sám nedokáže napadnout hostitele, nicméně za pomocí jiného viru to už pro něj není takový problém.

Vědcům ale není zatím zcela jasné, jak tento proces funguje. Zároveň se tato otázka stává předmětem nových studií, které budou momentálně následovat. Jak totiž Mizutani tvrdí, možná čelíme zcela novému systému virové evoluce.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: