Medicína se opět posouvá krok vpřed. Do tří let budou lidem transplantována prasečí srdce

Rate this post

Jenom v České republice za posledních deset let zahynulo přes půl miliónu lidí následkem srdečního onemocnění. Ve Velké Británii čeká na nové srdce v tuto chvíli zhruba tři sta pacientů a ve světě jich je dohromady několik tisíc. Tyto čísla by měla rapidně klesat, alespoň v to doufá britský chirurg Terenc English, který věří, že bude možné lidem voperovat speciálně uzpůsobené prasečí srdce, a to do tří let.

Počet obětí srdečních onemocnění stejně jako počet čekatelů na transplantaci tohoto orgánu se v příštích třech letech může radikálně snížit. Řešením je speciálně upravené prasečí srdce, které se voperuje do těla pacienta. Uznávaný odborník Terence English, který v roce 1979 provedl vůbec první úspěšnou transplantaci srdce věří, že to bude možné do tří let.

Své tvrzení opírá o fakt, že jeho pokračovatel Christopher McGregor, se už tento rok pokusí o první transplantaci prasečí ledviny do těla člověka. Pokud se zákrok podaří, otevřou se lékařům nové dveře vedoucí k novým způsobům transplantace složitějších orgánů. Zákrok je i speciálně pojmenován jako Xenotransplantace, což v medicíně popisuje transplantaci orgánu jednoho druhu do těla druhého.

Oba odborníci se shodli na tom, že tato metoda může zkrátit dlouhé seznamy čekajících na transplantaci. Ovšem jak English uvedl pro magazín The Sunday Telegraph, plně si uvědomuje, jak kontroverzně může tento typ transplantace působit na některé lidi. „Jistě se objeví bojovníci za práva zvířat, kteří budou tvrdit, že je to zcela špatně. Pokud ale dokážeme zachránit lidský život, není to pak o něco lepší?“

Není pochyb o tom, že by takovýto pokrok medicíny vyřešil řadu problémů. Nicméně aby byla Xenotransplantace proveditelná, bude zapotřebí řada testů a studií. Prvním krokem bude výše zmíněna Xenotranplantace ledvin ještě tento rok.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: