Konec vrtání a plombování zubů! Číňané testují gel, po kterém se zubní sklovina dokáže sama obnovit

5/5 - (4 votes)

Taky patříte mezi drtivou většinu lidí, kteří mají panický strach ze zubaře a jeho nástrojů? Pak vám jistě potěší zpráva o nejnovějším pokroku ve světě stomatologie. Čínský tým odborníků totiž vyvinul speciální gel s mikročásticemi vápníku a fosfátu, díky kterému se zubní sklovina dokáže sama obnovit. Nejenže budou mít zubaři méně práce, ale značně se uleví i pacientům, alespoň po psychické stránce.

Až dvě a půl miliardy lidí trpí zubním kazem. Představa toho, jaké nástroje na nás zubař vytáhne, ročně odradí od preventivních návštěv stovky lidí. Vše by se mohlo změnit nástupem nového přípravku, který vytvořil Ruikang Tang a jeho tým z Čeťiangské univerzity. Jejich speciální gel, zatím testovaný jen na hlodavcích, dokáže obnovit narušenou zubní sklovinu.

Není žádným tajemstvím, že složitou strukturu zubní skloviny se zatím nikomu nepodařilo uměle nahradit. Proto nám zubaři aplikují keramické nebo amalgámové zubní výplně, jenže ty nejsou doživotní. Právě tento důležitý fakt vedl čínské odborníky k nápadu vytvořit gel, který bude obsahovat látky, ze kterých je naše sklovina vytvořena. Gel obsahující vápník a fosfáty tak přilne ke sklovině a napodobí její strukturu.

Nová sklovina za dva dny

Gel, který dokáže obnovit zubní sklovinu, by podle odborníků mohl v budoucnosti znamenat konec plomb, a stát se tak novým způsobem léčby zubních kazů. Materiál totiž není nijak finančně nákladný a bylo klidně možní jej vyrábět ve větším množství. Do budoucna může mít přípravek opravdu široké využití.

Aplikace gelu na vyjmutý zub

Gel už prošel prvním testováním a také se potýká s prvními problémy. Odborníci přípravek vyzkoušeli na již vyjmutých zubech, které udržovali ve speciálním roztoku připomínajícím prostředí úst. Výsledek se dostavil během příštích 48 hodin. Nicméně s ním přišel i první problém. Díky gelu se podařilo vytvořit novou sklovinu, nicméně jen slabou vrstvu. Přibližně 400krát tenčí než originální sklovina. Odborníci se teď proto snaží najít způsoby, jak tento problém vyřešit.

V současnosti je gel testován na myších a v rozmezí jednoho až dvou let chtějí vědci vyzkoušet prostředek i na lidských dobrovolnících.

Zdroj: Theguardian.com

Sdílet: