Jen v jediné situaci odhalujeme svou pravou tvář, aniž bychom si to uvědomovali

Rate this post

Přetvářet se umí každý z nás. Někdy to dokonce situace bezvýhradně vyžadují. Rozhodně ne vždy ukazujeme svou pravou tvář. Existuje však jedna situace, ve které se podle vědců přetvářet nedokážeme a na oči všech tak vyplouvá naše pravé já. Tušíte, o jakou situaci jde?

Vědcům se podařilo zachytit situaci, při které na přetvářky prostě není čas a to doslova. Když se ocitneme v časovém presu, je na nás vlastně vyvíjen určitý tlak, který odhazuje dokonalou přetvářku a ukáže vaši pravou povahu. Studie například ukázala, že sobečtí lidé se v takové situaci stávají ještě víc sobečtějšími a naopak. Dobrosrdeční lidé jsou v časové tísni ještě více štědřejší.

Samotni autoři studie vysvětlují, že je to způsobeno naší mentální kapacitou. Když se ocitneme v časové tísni je naše mentální kapacita úplně vyčerpaná, a tak se musíme plně soustředit na co nejrychlejší dokončení úlohy. Na přetvářku nám tedy nezůstává dostatek energie a na povrch se dostává naše skutečná tvář.

Jinak řečeno, když máme dostatek času, snažíme se jej využít i a to, abychom před ostatními vypadali jako ti nejlepší. Když ale čas nemáme je tato potřeba vytěsněna a soustředíme se jen na dokončení práce, která hoří.

Můžete si vyzkoušet malý experiment sami. Zaměřte se na své přátele, kolegy nebo svou drahou polovičku v momentě, kdy víte, že je tlačí čas. Možná budete překvapeni tím, co zpozorujete.

Zdroj: PSYBLOG

Sdílet: