Je to neuvěřitelné, ale jen ve dvou fázích života je člověk opravdu nejšťastnější, které to jsou?

Pokud si s úsměvem pomyslíte, že nejšťastnějším obdobím musí být zaručeně dětství a že s věkem přichází už jen starosti, nemáte pravdu. Roky mládí možná pro mnohé představovaly i nejlepší období jejich života, nicméně opravdu šťastnými jsme jen v dosažení dvou věkových kategorií, tyto závěry vzešly ze studie prováděné na Londýnské univerzitě.

Aby bylo možné vyvodit následující závěry, zúčastnilo se studie 23 000 lidí ve věku od 17 do 85 let. V rámci dotazníku měli účastníci odpovědět na to, jak jsou celkově se svým životem spokojeni a jak si myslí, že jejich život bude vypadat za 5 let. Stejní lidé pak byli požádáni, aby stejný průzkum podstoupili právě za pět let. Výsledky vedly k docela fascinujícím závěrům.

Na základě výsledků můžeme říci, že úroveň našeho životního štěstí připomíná křivku ve tvaru U, která začíná ve věku 20 let a končí v 70, přičemž nejšťastnějšími jsem ve věku 23 let a pak až v 69. Jak je možné, že nejlepší duševní stav přichází v tak rozdílných věkových kategoriích?

Odpověď je v podstatě jednoduchá. Ve věku 23 let si většina lidí hledá první skutečné zaměstnání a podniká první vzrušující kroky směrem ke své vysněné budoucnosti. Mnozí se v tomto věku stěhují pryč od rodičů, navazují důležité vztahy a začínají budovat kariéru, vše je vzrušující a motivující.

Na druhé straně křivky máme lidi ve věku 69 let, kteří si už pokojně užívají důchodu. Zvykli si již na to nechodit do práce a osvojili si už nové využití volného času. Navíc v těchto letech už většině lidí zpestřují život vnoučata. Vědomosti i zkušenosti nasbírané životem nás naučili nespěchat a brát věci s nadhledem. V tomto věku tedy opět pociťujeme, že je náš život zalitý sluncem a cítíme se šťastně.

Možná si říkáte, co ta dlouhá mezera mezi jednotlivými roky? Podle studie existuje hned několik důvodů, které vedou k tak širokému rozpětí. Rozhodně nám to neříká, že bychom v této době byli nešťastní, jen jsme jednoduše řečeno zaneprázdněni životem. Zakládáme rodiny, jsme uprostřed budování kariéry nebo zahajujeme podnikání.

Odborníci také tvrdí, že rozpětí je dáno tendencí mladých lidí přeceňovat své budoucí životní uspokojení, zatímco starší lidé mají tendenci jej podceňovat. Navíc vše, co se odehrává v mezičase zásadně ovlivňuje celkovou spokojenost se životem.

Tímto článkem vám určitě nechceme říct, že musíte počkat do 23 nebo 69 let, abyste byli šťastní. Záleží jen čistě na vás, jak si ve svém životě pocit štěstí uchováte. Někomu stačí pravidelně provozovat své koníčky a patřičně si užít volný čas, někdo zase ke štěstí potřebuje cestovat, protože na jednom místě nevydrží dlouho, jinému vyhovuje rodinný život. Jak se říká „Každý je strůjcem svého štěstí.“

Zdroj: brit.co

Sdílet:
Loading...