Je alergiím na kočky odzvoněno? Vědci vyvíjí vakcínu, která ji může zastavit

Spousty milovníků koček musí žít s krutým údělem. I když po kočce touží, kvůli alergii ji mít nemohou, v tom horším případě se u nich alergie vyvine až poté, co kočku nějakou dobu vlastní, a tak se jí musí zbavit. Existují sice léky, ale i ty mohou po určité době přestat fungovat. Naštěstí, vědci neúnavně pracují na tom, aby tento problém vyřešili a z tohoto mazlíčka se mohlo těšit více lidí.

Alergie na kočky je velmi častá, trpí jí jeden z deseti lidí, u dětí a mládeže je to dokonce jeden ze sedmi jedinců. Mezi nejčastější projevy patří kýchání, kašel, dýchací potíže, svědění, zčervenání pokožky a slzení či pálení očí. Jednoduše řečeno, nic příjemného. Pozor na kočky by si měli dát i astmatici.

Pokud patříte mezi lidi, kteří by se chtěli po těžkém dni v práci či ve škole pomazlit s kočkou, ale při kontaktu s tímto zvířetem u vás nastanou výše zmíněné příznaky, možná se vám díky vědců blýská na lepší časy.

Jak informuje web LadBible , vědci z University Hospital Zurich ve Švýcarsku totiž pracují už dlouhých 10 let na vývoji nové vakcíny, která může problém s alergií efektivně vyřešit . Pokud se bojíte jehel, můžete zůstat klidní – vakcínu dostane kočka.

Zdroj: Unsplash.com

Příčinou alergie na kočky je protein s názvem Fel-d1, který se nachází v srsti zvířat. Tento protein se zachycuje na kouscích suché kůže, které z kočky odpadávají. Molekuly tohoto proteinu mají specifickou velikost a tvar, kvůli čemuž se snadněji dostávají do dýchacích cest člověka, navíc jsou velmi lepkavé a zůstávají tak dlouho na lidské kůži či oblečení.

Alergie na kočky se může projevit u člověka kdykoliv, i pár let po tom, co už kočku vlastní. Proto se musí mnozí uchýlit ke krajnímu a smutnému řešení – najít kočce jiný domov, což je stresující jak pro majitele, tak i pro ni.

Brzy však možná bude tomuto problému konec – vyvíjena vakcína s názvem “HypoCat” v kočičím organismu způsobí obranný útok jejího imunitního systému, který napadne a zničí protein Fel-d1. Studie, která byla zveřejněna v magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology , tvrdí, že vpíchnutí protilátek ve vakcíně významně snížilo množství produkovaného proteinu Fel-d1. Vědci testovali 54 koček, u kterých zpozorovali zvýšení počtu obranných buněk ničících tento protein.

Zdroj: Unsplash.com

Pokud půjdou další potřebné výzkumy podle plánu, tato vakcína by mohla být k dispozici veřejnosti do tří let. Držíme palce, aby vakcína tento problém vyřešila a z koček by se tak mohlo těšit mnohem více lidí.

Zdroj: Ladbible.com

Sdílet:
Loading...