Jak se postarat o čistotu domova, abyste byli vy i vaše dítě zdraví

5/5 - (3 votes)

S dítětem se z obyčejného úklidu domácnosti stává zodpovědný a náročný úkol. Je důležité, abyste prováděli úklid bytu pravidelně a udržovali vše v dokonalé čistotě. Bude tak vaše dítě chráněno před nečistotami a prachem, které mohou způsobovat alergie. 

I když se bakterií zcela nezbavíte, je rozumné omezit počet alergenů žijících mezi vámi a vašimi blízkými. Pokud nemáte dostatek času, abyste se úklidu věnovali naplno, můžete využít služeb úklidových firem v Praze. Pomohou vám zajistit pravidelný úklid vašeho domova, abyste s ním neplýtvali.

Obecná pravidla pro péči o domácnost s dítětem

  • Nechte si třikrát týdně provádět vlhký úklid bytu
  • Co nejčastěji utírejte prach z okenních parapetů, polic, skříní a drobných předmětů
  • Pravidelně provádějte chemické čištění koberců a čalouněného nábytku (více se o tom dozvíte tady)
  • Ukládejte věci na svá místa a naučte tomu dítě
  • Pravidelně větrejte, ale dbejte na to, aby v místnosti nebyl průvan
  • Odstraňuje nečistoty, hned jak se objeví

Zásady úklidu bytu s dětmi

Abyste se vy i vaše dítě cítili doma zdravě, je třeba dodržovat následující doporučení. 

Pravidelně uklízejte

S dětmi v domácnosti musíte pravidelně uklízet, možná také mnohem častěji než obvykle. Nejen proto, že děti rozhazují hračky a jedí občas i mimo stolu, ale také proto, aby dýchaly čistý vzduch, běhaly po čistých podlahách a nechytily nemoci. Je dobré uklízet alespoň jednou za dva dny. Především je třeba utřít prach, umýt podlahy a vynést odpadky. 

Pokud je vaše dítě velmi malé, je nejlepší uklízet byt ráno. Pokud je však starší, měli byste ho naučit dodržovat čistotu. Můžete ho zaujmout společným úklidem. Zahrajte si například hru, kdo rychleji uklidí rozházené hračky v domě a uloží oblečení na svá místa do skříně.

Máte-li nabitý program, můžete zvážit pravidelný úklid od profesionálů. V Praze a okolí je mnoho firem (jako například Ohayno) které se specializují na úklid domácností hypoalergenními čistícími prostředky. Pokud se v blízkosti vašeho bydliště nachází nějaká kancelář, můžete ji také navštívit aby vybrat si vhodných uklízeček a dohodnout se na způsobu uklízení. 

Zvolte si metody úklidu, které jsou bezpečné pro vaše zdraví

Když máte malé děti, musí být úklid bytu nejen účinný a rychlý, ale také bezpečný. Moderní metoda čištění párou je považována za nejdůkladnější a nejbezpečnější z hlediska hygieny. Pára proniká i do těžko přístupných míst, neutralizuje bakterie, škodlivé mikroorganismy a díky vysoké teplotě odstraňuje i ty nejodolnější nečistoty.  

Bude pro vaše zdraví lepší zvolit prostředky, které neobsahují aceton, chlór, amoniak, kyselé složky nebo zásady. Neměly by také obsahovat bělidla, alkohol a silně vonící látky. Vybírejte chemikálie s přírodními složkami. Musí být certifikovány a splňovat mezinárodní normy kvality. 

Občas si také můžete vystačit s přípravky vlastní výroby. Soda, kyselina citronová, která odstraňuje prachové částice z různých povrchů, patří mezi prostředky dostupné v každé domácnosti. Skvrny na pohovce lze odstranit peroxidem. Alkohol a ocet lze použít zředěné a ve dobře větraných místnostech.

Pozor: Nezapomeňte všechno uchovávat mimo dosah dětí. I ten nejbezpečnější mycí  prostředek může být při požití škodlivý. 

Plánování úklidu dopředu vám pomůže být emocionálně zdravější

Sestavte si plán. Pokud jde o domácí práce s dítětem, je velmi užitečné sestavit si rozvrh úklidu. Vytvoření harmonogramu vám pomůže udržovat čistotu ve všech částech vašeho domova, dokonce i v těch, kterým obvykle věnujete méně pozornosti. 

Uklízet lze, když je dítě ve školce nebo ve škole. S novorozenci je někdy úklid domu obtížnější, protože se jim musíte co nejvíce přizpůsobit. Pro snadné mytí zvolte chvíli, kdy dítě spí nebo kdy je někdo bere na procházku.

Pořiďte si také účinné čisticí prostředky a pomůcky. Úklid domácnosti je vždycky zatěžující, zvlášť když máte na starosti dítě. Je to však ještě těžší, když nemáte k tomu ty správné nástroje. Například výkonný vysavač s řadou funkcí a nástavců vám mnohem usnadní život. Většina z nich je nyní bezdrátová a lehká, takže je můžete snadno přenášet a odstraňovat prach, nečistoty a různé alergeny. 

Velmi užitečnou schopností je multifunkčnost. Na ni si rodiče zvyknou hlavně z nutnosti. Naštěstí existují různé způsoby, jak zvládat více úkolů, když se musíte starat o novorozence. Například můžete mýt nádobí s miminkem v košíku. Téměř všechny domácí práce můžete vykonávat s dítětem připoutaným na hrudi v šátku na nošení dětí. 

V každém případě bude čištění bytu nějakou dobu trvat. Proto mnoho hospodyněk doporučuje alespoň občas využít úklidové služby. Tímto způsobem můžete mít čistý, bezpečný dům a ušetřit si čas, který budete moci věnovat svému dítěti. 

Sdílet: