Hypnagogie: Stav mezi spánkem a bdělostí, který probudí vaši kreativitu

Všichni jsou jistě obeznámeni s dvěma základními stavy vědomí jako je spánek a bdělost. Ale málo toho víme o tom, co se děje mezi těmito stavy. Hypnagogie je stav vědomí charakterizován sny, které jsou podobné vizím, či jiným abnormálním událostem. Umělci ze všech koutů světa umí tuto úrodnou půdu kreativity využít.

Tak například surrealista Salvador Dali popisuje hypnagogii jako „spánek s klíčem“, používá ho jako inspiraci pro své mnohé, nápadité obrazy.  “Musíte vyřešit problém ‚spánku bez spánku‘, což je podstata dialektiky snu, neboť je to klid, který se pohybuje v rovnováze na napnutém a neviditelném drátu, který odděluje spánek od bdění,” napsal Dali v knize 50 tajemství kouzelného řemesla.

Inspirace o Frankensteinovi přišla k Mary Shelleyové z “probuzení ze snu”, který se objevil brzy ráno. Řekla: “Viděla jsem jeho podobu navzdory zavřeným očím, ale s precizním duševním viděním.” Vědecká řešitelka Michelle Carrová vysvětlila magazínu Today, že v tomto stavu je mysl “tvárná a přecitlivělá” a často se objevují vize, které mohou “vyjádřit vrstvy vzpomínek a pocitů”.

Hypnagogie je dosti podobná fázi spánku REM, jde o nejhlubší stav spánku, kdy vaší myslí koluje mnoho myšlenek, vzpomínek a emocí. Dohromady vytvářejí spojení různých pojmů, které produkují ve sny. Na rozdíl od REM, během hypnagogie jste částečně vzhůru, a tak dokáže vaše vědomá jasně rozeznat co se děje, co vidíte a jak se cítíte.

Souvisí tento stav s paralýzou spánku?

Pokud jste tento stav již zažili dříve, jistě víte, že se jedná o stav, kdy se cítíte plně vzhůru, ale nemůžete se skutečně probudit. Mnoho lidí vidí velmi strašidelné vize nebo temnotu a snaží se probudit, ale to je špatně. Co kdyby se vám tyto obrázky pokoušely ukázat něco, čemu jste se jen tak tak vyhnuli, a tento stav bytí byl ve skutečnosti váš mozek, který se vám snažil pomoci tváří v tvář vlastní tmě? Je to jen myšlenka, ale nikdy nevíte.

Termín hypnagogie pochází z řeckých slov pro “spánek” a “průvodce”, které označují období těsně před hlubokým usnutím, nebo před probuzením. Během tohoto stavu, který je krátký a trvá jen několik minut, vaše bytost je v podstatě pozastavena mezi dvěma stavy vědomí a vy zažíváte některé prvky spánku v kombinaci s některými aspekty bdění.

Co se během tohoto stavu děje ve vašem mozku?

Během hypnagogie, je možné pozorovat přítomnost obou mozkových vln alfa – ty zabezpečují hlavní režim mozku během toho, co jsme vzhůru a uvolnění, nebo meditujeme. Přítomna byla i theta vlna, ta je spojená s osvěžujícím spánkem. Obecně je známo, že tyto vlny pracují individuálně, proto je dost možné, že za vizemi ve stavu hypnagogie, může právě spojení těchto vln.

Příště, když se ocitnete v tomto stavu bytí, prostě pozorujte to, co vidíte a jak se cítíte. Nepokoušejte se to změnit, ani se o to nesnažte, prostě jen vnímejte. Jakmile jste úplně vzhůru, zapište to, co jste viděli, a cokoli jiného, ​​co jste zažili. To by mohlo být velmi dobrou tvůrčí inspirací, kterou potřebujete k řešení nadcházejícího projektu nebo problému. Mohlo by také obsahovat silné stopy pro věci, které jste ještě neměli řešit. Můžete se pokoušet o malování nebo kreslení vizualizací, které jste viděli, nebo je popsat v písemných představách. Hrajte si s vizemi a buďte otevřeni tomu, co přijde!