Emoce, jak je lidé ovládají a proč někteří nemohou

Představte si následující situaci. Blíží se konec opravdu rušného dne v práci, když pichlavý komentář vašeho šéfa ještě víc zmenší už tak nízkou hranici vaší trpělivosti. Opravdu vám chybí málo abyste se otočili a začali ječet. Namísto toho se jen zastavíte a rozhodnete se nevyjádřit svou nelibost. Přece jen konec pracovní doby je blízko.

Samozřejmě mohli bychom celou situaci ještě více opepřit ale tento příklad bohatě stačí, pro ukázku jak my lidé, umíme regulovat naše emoce.

Naše regulace emocí se neomezuje jen na potlačení výbuchu hněvu, dokážeme se ovládat i při jiných pocitech i situacích. Dokážeme si uchovat přívětivou tvář i v obtížných situacích, umíme vyvolat falešnou radost nad otevíráním naprosto nechtěných, narozeninových dárků. Emoce mohou zastavit smutek, posunout nás dál v našich cestách a mnoho dalšího.

Do vínku nám bylo dáno užívat si spíše pozitivních emocí než těch negativních. Jejich regulace je nesmírně důležitá pro náš blahobyt. Naopak existují lidé, kteří se ovládat neumí dochází k dis regulací emocí, a to je příčinou duševních onemocnění. Například se předpokládá, že rozdělení v strategiích emoční regulace hraje roli v takových stavech, jako je deprese, úzkost, užívání návykových látek a poruchy osobnosti.

Jak ovládat své emoce

Emoce jsou také odrazem naší povahy. Činí nás tím, kým jsme. Jsou způsobeny změnami v našem autonomním nervovém systému a přidruženými hormony v endokrinním systému, které předvídají a podporují chování související s emocemi. Například adrenalin je spuštěn většinou při nebezpečných situacích, aby nás donutil utéct před nebezpečím.

Než se emoce zrodí, předčí ji nějaká situace ať už vnější, jako třeba blížící se pavouk, nebo vnitřní, nedostatek sebevědomí. Poté ji rychle analyzujeme a vyhodnotíme. To znamená, že nereagujeme na dané situace ale na jejich význam pro naše Já. Když rozklíčujeme význam, dostaví se emoce.

Psycholog a výzkumník James Gross popsal soubor pěti strategií, které můžeme použít k jejich regulaci:

  1. Výběr situace

Jde v podstatě o předvídání. Vždy máte na výběr, proto si vyberte možnost, která vás dovede do situace, která zapříčiní požadovanou emoci a vyvarujte se těch, které by vás mohly konfrontovat.

  1. Změna situace

Tuto strategii můžete implementovat pro lepší dopad již vzniklé situace ale již během jejího počátku. Například už při příchodu do práce vidíte, že vás chystá zpražit váš šéf kvůli záležitostem, které jste včera nedodělali. Namísto toho abyste čekali na jeho útok, který vyvolá celodenní podrážděnost, samo převezmete vůdčí pozici a s úsměvem na rtech jej pozdravíte a hned dodáte „ty papíry budete mít během chvilky na stole“.  Tím vezmete nadřízenému vítr z plachet, vaše nálada je stále svěží a dalších aspoň 15 minut máte klid.

  1. Attenční nasazení

Tato metoda je zvláště účinná, když chcete potlačit emoce strachu. V těchto případech stačí jen zaměřit svou pozornost na příjemné, nebo šťastné vzpomínky, které ve vás evokují pocit štěstí. Já se například bojím jehel a pokaždé když jdu na krev, myslím na to, jak se opaluji pod sluncem a najednou AUU asi včelka. Otevřu oči a sestřička se na mě už usmívá se slovy „Hotovo“.

  1. Kognitivní změna

Jedná se o změnu našeho pohledu na věc v závislosti na to, jak se cítíme. Jednou z konkrétních forem kognitivní změny je přetváření našich názorů v pozitivní myšlenky. Například ztráta zaměstnání nemusí znamenat konec světa, naopak je to příležitost, která otevírá nové dveře.

  1. Modulace odezvy

Modulace odezvy se objevuje později v procesu generování emoce a zahrnuje změnu toho, jak reagujeme nebo vyjadřujeme emoce, snižujeme nebo zvyšujeme její emocionální dopad – např. Skrýváme hněv před kolegou.

Tyto mechanismy , které jsou základem těchto strategií jsou odlišné a mimořádně složité, zahrnují psychologické, kognitivní a biologické procesy.  Přehodnocováním , což je druh strategie kognitivních změn, je nejspolehlivější metodou regulace. Když přehodnotíme, kapacity kognitivních kontrol, které jsou podporovány oblastmi v prefrontální kůře, umožňují nám zvládnout naše pocity změnou významu situace. To vede k poklesu aktivity v subkortikálních emočních systémech, které leží hluboko v mozku. Nejen to, ale přetváření také mění naši fyziologii tím, že snižuje naši srdeční frekvenci a zlepšuje průchod emocí.

Abychom to celé shrnuli, nejúčinnější metodou, jak ovládat své emoce je brát věci z té lepší stránky. To je také důvodem, proč mnozí lidé své emoce ovládat nedokáží.