Elon Musk představuje čip pro čtení myšlenek. Opice jím ovládaly počítač pouhou myslí

Společnost Neurolink, jejímž vlastníkem je Elon Musk, představila novou technologii v podobě speciálního čipu, který bude implantován do mozku a pomůže nemohoucím ovládat mobil jen za pomocí myšlenek.

Vizionář a filantrop Elon Musk je v očích mnohých z nás tím, který tlačí současný technologický vývoj dopředu. Jeho posledním projektem, kterým se pochlubil je produkt společnosti Neuralink. Tato společnost si dala za cíl vyvinout zařízení, které dokáže „číst myšlenky“ lidského mozku a propojit jej s počítačem. Zařízení by mělo pomoci především hendikepovaným, paralyzovaným či jinak zdravotně omezeným lidem bez větších problémů vyřizovat telefonní hovory a vůbec ovládat telefon.

Funkčnost celého zařízení obstarává speciální implantáty, které snímají elektrické impulzy vysílané našimi neurony po dobu, po kterou přemýšlíme. Majitel takového implantátů tak může ovládat mobilní a počítačové zařízení pouhou myšlenkou. I když tato zařízení nejsou úplnou novinkou, Neuralink přišel se speciálním vláknem, které se připevní k lidské tkáni, aniž by ji výrazně poškodil.

Pro implantaci zařízení je ale zapotřebí vyvrtat do lebky nositele díru. Elon Musk doufá, že v budoucnu bude tento invazivní neurochirurgický zákrok nahrazen laserem. Doposud byla technologie testována na opicích, které úspěšně svým mozkem ovládali počítač. První lidský pacient by měl technologii vyzkoušet již příští rok. V konečné fázi by mělo dojít k propojení lidského mozku s umělou inteligencí a vytvoření unikátní symbiózy, která bude podporovat lidské vědomosti a schopnosti.

Zdroj: Forbes.com

Sdílet:
Loading...