Díky vojenské metodě usnete kdykoliv a kdekoliv

Existuje něco horšího než nekonečné povalování v posteli, v zoufalé snaze usnout? No jistě že ano. Mohli byste taky ležet na tvrdé zemi v noci, zatímco kolem vás všechno vybuchuje a výstřely se zbraní jsou slyšitelné z každé strany. Takovou situaci zažívají vojáci na svých misích běžně. Ale i oni musí někdy spát, a to bez ohledu na jejich okolí. My vám teď metodu, inspirovanou vojenskými silami, přestavíme a vy si ji můžete hned večer vyzkoušet.

Příběh vojenské metody usínání

Trik se původně zrodil z knihy Lloyda Wintera – Relax and Win, jejíž vydání z roku 1981 je stále dostupné. Winter byl známý jako jeden z nejlepších trenéru sprintu v dějinách sportu. Bohužel zemřel den před svým umístěním v Národní síni slávy. Ve své knize popisuje nejen svou atletickou kariéru ale také spolupráci s americkou armádou.

Lloyd Bud Winter

Počátkem druhé světové války si námořnictvo všimlo jistého nešvaru. Ztráceli se piloti i s letadly, a to kvůli zákeřnému nepříteli, únavě. Přepracování a nadměrný stres vedl piloty k riskantním rozhodnutím a nedbalým manévrům. Řešení situace přišlo spolu s již známým trenérem Winterem, který je odborníkem přes psychologii sportovců. Spánek jednoduše rozdělil na dvě různé složky: fyzickou a duševní relaxaci. Tým nových rekrutů se Winterovu metodu usínání naučili za 6 týdnů. Poté dokázali usnout za méně než dvě minuty, i když byly atakováni nahrávkami děl a kulometů.

Usněte jednoduše

Takže v čem vězí celý trik? Zahrnuje dvě fáze, které zní docela jednoduše. Nejprve ale budete potřebovat trošku vlastní praxe, než se tato metoda pro vás, stane spolehlivou a okamžitě účinnou. První fáze je fyzická relaxace, původní testeři ji zkoušeli na židlích. Hlavní myšlenkou cvičení totiž bylo „Když to zvládnu na židli zvládnu to všude.“. Takže sedíte rovně s nohama na zemi, zavřete oči a necháte hlavu klesnout na hrudník. Postupujte s uvolením dál. Uvolněte svaly v obličeji, svá ramena, ruce a udržujte dech pomalý a pravidelný. Musíte doslova cítit jak se stává vaše tělo mrtvolným na židli. Uvolnění musí prostoupit celým vašim tělem od hlavy až k patě. Poté se zaměřte jen na dýchání.

Na řadu přichází duševní relax. To může být pro některé dost obtížné. Přehnaná snaha může škodit, přesto existuje způsob, jak být v této oblasti úspěšný. Winter radí, abychom si vytvořili klíčové představy o neuvěřitelně uvolňujících situacích. Měl tři konkrétní návrhy, které byli jim osvědčené.

Třeba vám tento obrázek pomůže s navozením patřičné představy.

V první představě se ocitáte uvnitř kánoe během krásného jarního dne. Díváte se na brilantní modrou oblohu a pozorujete, jak mraky plují oblohou a vás po tváři lechtá příjemný vánek.

Druhá představa vaši mysl přenese do místnosti plné tmy s visutou postelí z četného sametu. Jste v tmavé místnosti, lemované sametem.  Všude kolem je černočerná tma a vaše mysl je v klidu.

Polední vize je spíše mantrou. Když předchozí dvě fáze nefungují následuje opakováni si jednoho slova stále dokola. „Nemysli, nemysli, nemysli…“.

Dnes večer se sami můžete přesvědčit, zda tato technika funguje nebo ne. My v redakci známe ještě jednu techniku, kterou jsme obkoukali z české pohádky. A taky jde o větu, navíc mnozí ji jistě znáte. Chce se mi co? Spát. Spát se mi co? Chce!