Člověk znatelně stárne a mění se jen ve třech etapách života. Které to jsou?

Rate this post

Stárnutí a to, jak se člověk mění, můžeme nejlépe pozorovat na dětech. Dalo by se říct, že se nám mění před očima. Čím jsme ale starší, tím se toto rčení víc a víc vytrácí. Mnoho lidí si myslí, že stárneme kontinuálně a fyziologické změny našeho těla se projevují sice pomalu, ale neustále. Nicméně jak potvrdily tisíce krevních testů, existují pouze tři významná období, ve kterých se naše tělo a vzhled výrazně mění neboli stárne.

Pomocí krevních testů, které podstoupilo více než 4000 lidí, došli vědci se Stanfordské univerzity k překvapivému závěru. Člověk nestárne stejným tempem v průběhu života, ale ve třech významných etapách. K největším změnám v našem těle i v našem vzhledu dochází ve věku 34, 60 a 78 let. Studie byla zveřejněna serverem Nature Medicine a přináší mnoho prostoru pro další výzkum.

Jak už bylo řečeno, k závěrům vědci dospěli díky krevním testům. Zejména pak díky jedné její složce a tou je krevní plazma. Přes 4000 dobrovolníků ve věku 18 až 95 let si nechali odebrat krev. Vědci pak analyzovali přibližně 3000 různých proteinů a zjistili, že až 1379 z nich se v organizmu člověka časem mění. Výsledkem bylo zjištění, že stárnutí není jen dlouhý a nepřetržitý proces, který se děje stále stejným tempem.

Na základě získaných dat vědci zjistili, že se koncentrace většiny bílkovin mění skokovitě: místo toho, aby se zachovaly nebo se postupně věkem měnily, zažívají náhlé zvýšení nebo pokles. Navíc tyto změny probíhají poměrně synchronně, a to přibližně v 34, 60 a 78 letech, což svědčí o tom, že právě v tomto věku dochází v organismu k nejdůležitějším změnám. Příčiny skoků koncentrace jednotlivých bílkovin nejsou zatím známé, avšak v budoucnu pomůže pochopení těchto otázek lékařům určit, že lidská játra stárnou například rychleji než ostatní organismus.

Tato studie celkově posunula naše povědomí o stárnutí zase o krok dál. Čím více vědomostí získáme o stárnutí našeho těla, tím více se přiblížíme ke způsobům, jak tento proces zpomalit. Už jen díky toho, že budeme vědět jakou stravu a pití máme v určitých stádiích života preferovat, můžeme známky stárnutí oddálit v řádech několika let.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: