Bakterie odolné vůči antibiotikům představují stále větší hrozbu. Jakákoliv léčba přestala zabírat

Rate this post

Zatímco lidmi vytvořené ochranné prvky slábnou, bakterie, infekce a viry sílí. Kolem sebe máme nespočet léků, vakcín, očkování, doktoři i média apelují na naše svědomí, abychom se očkovali a dodržovali prevenci proti různým onemocněním. Jenže co když to nestačí? Sice jsme dokázali vytvořit zbraně, které zahnaly i ty nejděsivější mory, jenže jak se zdá bakterie a jiní neviditelní nepřátelé si našli nový způsob, jak přežít.

Počet lidí, kteří ročně nakazí superodolnou bakterií se dá počítat v milionech, tisíce z nich následně nemoci i podlehnou. Daleko horší je fakt, že tyto počty každoročně stoupají, alespoň to uvádí nejnovější zpráva Centra pro prevenci a kontrolu chorob (CDC). Údajně je celá situace horší, než si lékaři mysleli. Hrozba mimořádně odolných bakterií je opravdu vážná.

O mimořádně odolných bakteriích hovoří vědci a lékaři už delší dobu. Teď se zdá, že se jejich nejhorší myšlenky stávají realitou. Nejen v nemocnicích se šíří infekce, se kterými lékaři nedokáží bojovat a patogeny se navíc lékům přizpůsobují tak, aby přežily. I přes velké pokroky v oblasti medicíny, nebyla již tři desetiletí vyvinuta žádná nová skupina antibiotik, která by viry, bakterie a infekci zničila. Tyto neviditelné nepřátele dokážeme jen zpomalit, nikoliv zneškodnit.

Ačkoliv se lékaři snaží najít řešení, jsou to právě oni, kteří z nás učinili pacienty bez možnosti obránit své tělo před tak odolnými bakteriemi. Odvážné obvinění, říkáte si? Ani ne, kolikrát se vám stalo, že vám lékař předepsal antibiotika a nemusel? Kolikrát jste si doma řekli, že ty prášky brát nebudete a začali jste se léčit sami? Právě časté předepisování antibiotik a jejich konzumace způsobují to, že v případě jejich skutečné potřeby nám nepomůžou.

Jediné, co tak můžete dělat je dodržování prevence. Především při manipulaci s jídlem nebo během pohlavního styku. Neopomíjejte ani možnost očkování a neberte na lehkou váhu ani hygienická opatření.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: