Amazonský kmen vytvořil vůbec první encyklopedii jejich tradiční medicíny

5/5 - (1 vote)

Amazonský kmen Matsés z Brazílie a Peru vytvořil vůbec první encyklopedii tradiční čistě přírodní medicíny, kterou sestavili samotní šamani. Na 500 stránkách popisuje rostliny používané k léčbě různých nemocí.

Encyklopedie byla sepsána v jazyce kmene Matsés, to, aby zabránili vykrádání tradiční domorodé medicíny z Amazonie komerčními korporacemi. Ostatně jak už se v minulosti několikrát stalo. Veškeré informace zapsané v encyklopedii byly syntetizovány pěti šamany a poukazují na rostliny používané k léčbě různých nemocí. Jde o jedinečné dílo, které uchovává znalosti předků.

Pět set stránková kniha byla vytvořena s pomocí ochranářské skupiny Acaté. Jejím hlavním záměrem je sloužit jako příručka pro mladé učně šamanismu a amazonské naturopatické medicíny.

Encyklopedie amazonské přírodní medicíny: šamanská encyklopedie

Prezidentem skupiny Acaté je americký lékař z Yale jménem Christopher Herndon, který v minulosti realizoval projekt integrace surinamské domorodé naturopatické medicíny s běžným zdravotnickým systémem.

Taková integrace může naznačovat, že tyto domorodé léky by mohly padnout do rukou farmaceutického průmyslu. Navzdory tomu nebyl dosud Herndon za nic žalován a nadále poctivě spolupracuje s amazonskými kmeny, takže žádnou negativní angažovanost nelze prokázat. Herndon ve svém prohlášení uvedl:

„Encyklopedie (tradiční medicíny Matsés) je prvním okamžikem, kdy šamani amazonského kmene vytvořili úplný a přesný přepis svých lékařských znalostí. Je napsána jejich vlastním jazykem a slovy.“

Lékař také litoval, že zemřel prestižní starý léčitel Matsés a že nebylo možné zaznamenat jeho léčebné metody. I z toho důvodu se Acaté a vůdce Matsés rozhodli sepsat poznatky do encyklopedie. Domorodý kmen má hluboké znalosti o biologické rozmanitosti Amazonie a byli schopni identifikovat léčivé znalosti rostlin a zvířat a vyvíjet specializované léčebné techniky.

Herndon však říká, že tyto znalosti mohou být ztraceny vlivem vnějšího světa a že dnes „existuje několik Matsésových starších, kteří stále mají znalosti předků.“

Cenný registr léčivých rostlin Amazonie

Encyklopedie domorodé tradiční medicíny bude schopna tuto moudrost zdokumentovat. Kniha vznikla za dva roky, má 500 stran a je rozdělena do pěti kapitol pěti šamany. „Je to autentická šamanská encyklopedie.“

„Každý záznam v encyklopedii je klasifikován podle názvu nemoci s vysvětlením, jak ji rozpoznat podle příznaků, její příčiny, jakou rostlinu použít, jak připravit lék a alternativní terapeutické možnosti.“  Podle lékaře bude encyklopedie uchována pouze v kruzích komunity. Posiluje důležitost toho, aby informace nebyly zneužity a odcizeny farmaceutickými společnostmi, které by z informací těžili zisk.

Sdílet: