10 šílených fobií, které kterými opravdu lidé trpí

Rate this post

Každý z nás má nějakou tu fobii například z pavouků, klaunů, psů nebo třeba zubaře. Jsou ale fobie takové, ze kterých Vám zůstane rozum stát. Nejen, že opravdu existují ale mnoho lidí po celém světě, vyhledává odbornou pomoc aby se těchto fobii zbavili.

Hafefobie
Patří mezi úzkostné fobie. Lidé trpící Hafefobii mají chorobný strach z pouhého lidského dotyku. Jedinci mohou mí obavu pouze z dotyku osoby opačného pohlaví. Ač se to mnohým může zdát nepochopitelné, tato fobie může vzniknou následkem sexuálního napadení, či zneužívání.

Ergofobie
Po téhle fobii si asi mnozí řeknou, že přesně touhle trpí. Ergofobie je strach z práce jako takové. Nejde o zaměstnání ale samotná představa jakékoliv pracovní činnosti tyto lidi děsí. Nejde jen o strach, že by museli vyvinout nějakou činnost, ergofobici jednoduše trpí velice nízkým seběvodomím v této oblasti. Jednoduše si nevěří a myslí si o sobě, že jsou neschopní.

Neofobie
Lidé trpící neofobií mají chorobný strach z nových věcí, míst, činností a situací. Ten je paralyzuje natolik, že se pohybují jen v prostorách, které jsou jim dobře známé. Vyhledávají jen rutinní práce, kde nemusí dělat nic nového.

Philofobie
Philofobici jsou lidé, kteří jsou hlavně sami. A to z toho důvodu, že už jen představa toho, že by se někomu otevřeli nebo jim ukázali svou lásku, je nepředstavitelně děsí. Tito lidé se často dostávají do depresí a stavů úzkosti.

Ablutofobie
Člověk s ablutofobií často zanedbává hygienu. Nechce se mýt, protože z toho má chorobný strach. Nejčastěji se tato fobie vyskytuje u dětí a u žen. Může za ni nějaký traumatický zážitek spojený s vodou. Jeden člověk může mít strach jen z koupání ve vaně a druhý zase třeba ze sprchování. Obojí je však pro normálně fungujícího člověka nepochopitelné.

Nomofobie
Nomofobie je fobie dnešní doby. Jedinec má strach, že ztratí mobilní telefon, vybije se mu na něm baterka nebo přestane fungovat pokrytí signálu. Pokud ho takový člověk zapomene doma a jde do práci či školy, je celý nesvůj a pociťuje úzkost na hrudi. Raději se pro svého miláčka vrátí i za tu cenu, že přijde pozdě.

Decidofobie
Lidé, kteří trpí decidofobií, mají velký strach z rozhodování. V minulosti pravděpodobně učinili několik špatných rozhodnutí. Často je odkládají nebo doufají, že to za ně udělá někdo jiný. Pokud se sebou dotyčný nic neudělá, stane se pravděpodobně závislý na názorech druhých lidí a zhroutí se z toho.

Heliofobie
Heliofobie je velký strach ze slunce. Člověk postižený touto chorobou se vyhýbá slunečním paprskům, což velice závažně zasahuje do jeho života. Silně odmítá vylézat ven, když je hezky. Má pocit, že sluneční paprsky se mu zabodávají do kůže a musí z nich rychle utéct do stínu.

Mysofobie
Mysofobie je chorobný strach ze špíny a nečistot. Nepochybně si dovedete představit, jak to musí v životě tito lidé mít těžké. Mysofobici cítí úzkost pokaždé, když se dotknout něčeho, co není čisté. Neustále po domě i venku chodí s kapesníčky a bez nich se ničeho nedotýkají. Tito jedinci musí neustále doma uklízet, jinak by se brzo zbláznili.

Tafefobie
Tafefobik má přehnaný strach, že ho pohřbí zaživa. V minulosti bychom tuto fobii mohli označit za oprávněnou, protože lidé v historii neměli tak dobré zdravotnické zařízení a znalosti jako dnes a k pohřbení zaživa docházelo poměrně často – rozhodně víc než v současné době.

Sdílet: