Výzkumník spustil kameru do vyvrtané díry v Antarktidě. To, co kamera zachytila, je neuvěřitelné

3.2/5 - (4 votes)

Skupina výzkumníků zdaleka netušila, co vše objeví, když spustí kameru do 93 metrů hlubokého vrtu ve východní Antarktidě.

Doktorand Austin Carter ve skutečnosti neměl v úmyslu vzbudit v lidech pocit, jako by utrpěl prozření neočekávatelných měřítek. Jednoduše se chtěl s veřejností podělit o závratné snímky, které zaznamenal na jižním pólu.

Carter se v prosinci 2022 připojil k týmu výzkumníků mířících do oblasti Allan Hills ve východní Antarktidě do Centra pro průzkum starého ledu (COLDEX), aby provedli řadu studií zaměřených na zlepšení našeho chápání klimatu Země.

Pětiletá mise si klade za cíl pomoci vědcům porozumět evoluci, tedy tomu, co by mohlo přijít v budoucnu meteorologických systému naší planety.

Díry vyvrtané v Antarktidě

Odborníci vyvrtali několik ledových jader, což jsou vzorky ledu ve tvaru válce, které lze extrahovat pro výzkum, ve východním antarktickém ledovém štítu, který obsahuje nejstarší známé ledovce.

Je zřejmé, že na nejjižnějším kontinentu musí být spoustu území, takže týmy používají radar a GPS k identifikaci možných míst, do kterých se ponořit. Vědci tvrdí, že i navzdory dostupným technologiím byla první fáze srovnatelná s hledáním jehly v kupce sena. Projekt se zaměřil na oblast o velikosti zhruba poloviny Německa.

Do východní Antarktidy zamířili proto, aby zjistili, jak se toto místo vyrovnává s globálním oteplováním. Tyto informace zjistí například tím, jak citlivé jsou ledové příkrovy na vyšší úrovně skleníkových plynů.

Pravděpodobně nejstarší led na Zemi

Poté, co se kamera ocitla na dně 93metrového vrtu. Objevili vědci nejstarší led na Zemi. Carter, který neuvěřitelné video natočil, řekl, že kamera „projela dokončeným ledovým jádrem“ a vysvětlil, že chtěl, aby záběry poučily diváky o jejich výzkumu a tom jak pokračuje.

Při sdílení videa na sociálních sítích, jeden z uživatelů popisuje: „Vstupujete do východního antarktického ledovce. Vyvrtali jsme ledové jádro v Allan Hills, kde jsme našli nejstarší led, jaký kdy byl objeven, starý 2,7 milionů let! Konkrétně u tohoto jádra jsme doufali, že objevíme ještě starší led, abychom se dozvěděli více o základních vlastnostech našeho klimatického systému.“

Výjimečné záběry zavedou diváky na cestu pod Antarktidu a do historie. Video ukazuje různé barvy textury ledu starého tisíce let. Je to prostě dechberoucí nádhera.

Sdílet: