VIDEO: První modulární tělo aneb živá bytost, která není živá

Rate this post

Biolog Cornelis Vlasman si představuje lidské tělo jako fungující biologický LEGO systém. V jeho (fiktivním) experimentu vznikl OSCAR, živá, organická bytost, vytvořená z jeho vlastních buněk, i když fungujících pomocí technologie. Navíc OSCAR je plně modulární, přičemž každou část lze zaměnit, abyste vytvořili jedinečné uspořádání.

Ve videu před několika lety, které nedávno objevil Andrei Tapalaga z Newsbreak, Vlasman ukazuje, jak se jeho mozkový modul, který je plně elektrickým zařízením, připojuje k jeho plicnímu modulu. Moduly začnou okamžitě spolu komunikovat. Potom Vlasman přidá ledvinový modul a připojí dva různé moduly končetin, které uvedou organismus do pohybu.

Vlasman říká, že tento prototyp s krevním řečištěm a nervovými signály přenášenými přes konektory mění lidské tělo z uzavřeného systému na open source systém. „Pokud nějaký orgán onemocní, můžete jej jednoduše nahradit novým,“ říká a zároveň naznačuje, že v případě potřeby byste mohli tělo vylepšit o další modul končetin. „Modulární tělo se stane měnitelným a přizpůsobitelným všem druhům situací.“

Experiment ukazuje sílu výzkumu kmenových buněk na jejich přeměnu na lidskou tkáň a zároveň zdůrazňuje interakci mezi technologií a lidským tělem. K tomu, aby OSCAR fungoval, je zapotřebí mnohem víc než jen buňky, protože moduly ve Vlasmanově experimentu potřebují ke své činnosti elektrický mozek. Vlasman však ukazuje, že namísto tisku identických kopií orgánů jako náhradních dílů bychom mohli postupovat i jinak.

Zdroj: PM

Sdílet: