VIDEO: Prozkoumejte dechberoucí ledovou jeskyni skrývající se pod největší ledovou čepicí

5/5 - (1 vote)

Island je možná nejlépe známý svojí epickou krajinou, ledovci a sopkami. Návštěva ledové jeskyně je však unikátním zážitkem, pomyslnou třešničkou na dortu. Vy si tuto návštěvu můžete vychutnat z pohodlí domova.

Vatnajökull, anglicky Water Glacier, je největší a nejrozsáhlejší ledová čepice na Islandu a na 8 100 km² je také jednou z největších v Evropě. Pokrývá více než polovinu povrchu ostrova. V roce 2008 se ledovec, jehož tloušťka kolísá od 400 do 1 000 metrů, stal součástí národního parku Vatnajökull.

Ledové jeskyně jsou fenomény, které se vyskytují přirozeně. Na konci léta každého roku se vytvářejí z tající vody, která začíná mrznout. V této době místní průvodci prohledávají oblast a pátrají po nově vzniklých jeskyních. Struktura a stav jeskyní se může velmi lišit, proto je pečlivý a odborný průzkum nezbytností.

Vzrušující na těchto jeskyních je, že jsou každý rok skutečně jedinečné. To znamená, že každá návštěva je unikátní a možnost vidět konkrétní jeskyni se naskytne jednou za život.

Sdílet: