VIDEO: Prohlédněte si unikát Jordánska, skalní město Petra je jedním ze sedmi divů světa

5/5 - (1 vote)

Nádherné skalní město Petra, které je pozůstatkem jordánského města Nabataeans, vyrazí každému návštěvníkovi dech. Jde jak o velmi zajímavé historické místo, tak o skutečný unikát Středního východu, který je jedním ze sedmi divů světa.

Po celá staletí bylo skalní město známé jen mezi místními kmeny, které zároveň pečlivě střežili vstup na toto místo. Vše se změnilo v roce 1812, kdy ztracené město“ objevil cestovatel Ludwig Burckhardt. Město Petra vzniklo původně jako pohřebiště na rozhraní tří údolí Vadí al-Araba, přibližně tři hodiny jízdy od hlavního města Jordánska, Ammánu.

Později se ale díky jeho strategické poloze na křižovatce karavanních cest stalo významným centrem obchodu. Město bylo dokonale chráněno přirozenými skalními hradbami a bylo vhodně ukryto v samotném srdci Šarských hor. Tyto skály pískovcového původu bylo velice jednoduché opracovávat, a proto byla většina obydlí vytesána přímo do skal.

Sláva a prosperita Petry jako města už dávno pominula, ale i dnes se jedná o jedno z nejkrásnějších archeologických nalezišť v Jordánsku. O jeho kráse svědčí i fakt, že v roce 1985 bylo toto místo přidáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a také se stalo jedním ze sedmi nových divů světa vedle Pyramidou Chitzen Itza, Macchu Picchu nebo Velké čínské zdi.

Sdílet: