VIDEO: prohlédněte si opuštěný palác Glinka, přezdívaný palác sebevrahů

3.7/5 - (4 votes)

Když projíždíte Glinkou, vesnicí v Dolním Slezsku (Polsko), stojí za to se zastavit a podívat se na impozantní opuštěný palác, který dnes pomalu chátrá.

Tento pozdně barokní palác byl postaven v druhé polovině 18. století a přestavěn na začátku 20. století. Přežil druhou světovou válku a po ní byl ve vlastnictví Státního zemědělského statku. Palác začal chátrat na konci 20. století po pádu státních zemědělských statků a od té doby se jeho stav jen zhoršuje.

Jeho park navíc začal lákat sebevrahy. Neopětovaná láska, příběhy o nesplacených dluzích a další nepříjemnosti zahnaly zoufalce do starého parku u paláce, aby tam na laně visícím přes větev ukončili svůj život. Pověra nařizovala takový strom pokácet a z jeho dřeva vyrobit kříž pro sebevraha, aby jeho duše nezůstala uvězněna, ale pokojně odešla na onen svět. Palácová zahrada se tak z příjemného parčíku proměnila na alej křížů.

Dnes je celý objekt a jeho okolí prorostlé hustými keři. Navzdory chátrání paláce, nejpůsobivější prvek tohoto místa, obrovská široce otevřená brána s ironickým nápisem „nevstupovat“, stále přitahuje pozornost těch, kteří sem z nějakého důvodu přicházejí. Ohromující výhled za bránu vás nutí ignorovat varování a zve k prozkoumání chátrajícího paláce.

Sdílet: