VIDEO: Neuvěřitelné nedávné objevy na Antarktidě

Měsíc se otáčí kolem Země přibližně stejnou rychlostí jako kolem své osy, proto můžeme vidět pouze jeho jednu stranu, což znamená, že 41% jeho povrchu ještě nebylo prozkoumáno a je pro nás záhadou. Tato skutečnost překvapuje spousty lidí. V dnešní době plné dostupných informací si totiž myslíme, že o všem víme vše. Faktem ale zůstává, nevíme vše ani o naší vlastní planetě.

Tak například taková Antarktida pro nás není o nic méně záhadná než odvrácená strana Měsíce. Co třeba taková záhadná ledová kopule, nebo obří obličej přímo uprostřed ledových kopců nebo kráter o velikosti státu Colorado. Země věčného mrazu je plná tajemství. Co ale odhalují nejnovější objevy?

Jak se ukázalo krajina zahalená ledem, pod svým povrchem skrývá aktivní sopky a nejen to. Byla objevena rozsáhlá podzemní jeskyně plná řek na Rossově ostrově. Ve skutečnosti nejde jen o jednu velkou jeskyni ale o celý systém chodeb a místností. Odborníci doufají, že se zde může vyskytovat nějaká forma života nebo dokonce zcela uzavřený ekosystém. Kdo ví, jaká stvoření žijí hluboko pod ledem Antarktidy.

Další zajímavá skutečnost je objev obličeje pomocí aplikace Google Earth. Ve skutečnost to vypadá, jako by byla v ledovci obří socha s lidskou tváří. Možná jde o pozůstatky civilizace, který zde kdysi existovala nebo jde jen o trik matky přírody, a to co vidíme je jen hra větru a mrazu.

V neposlední řadě jsou na Antarktidě fascinující obrovské krátery velikosti Jižní Karoliny nebo Colorada. Podle dostupných informací byly objeveny v roce 2016 a poté v roce 2017. Těmto otvorům se správně říká polynie a jejich vznik nemohli odborníci nijak vysvětlit. Později se ukázalo, že tento jev způsobuje změna klimatu Země. Obrovské propadliny se na Antarktidě objevují stále častěji.

Více zajímavých informací o nejnovějších poznatcích Antarktidy se dozvíte v následujícím videu.

Sdílet:
Loading...