Tří minutové video navždy změní způsob, jakým vnímáte náš svět

Jak stará je naše Země jsme se učili už na základních školách. Buďme ale upřímní, zorientovat se v 4,5 miliardách let není zrovna jednoduché. Jak bychom vůbec mohli chápat takové množství času s našimi krátkodobými mozečky? V tomto ohledu odvedli tvůrci videa, které najdete na konci článku, kus dobré práce. Protože po jeho shlédnutí už nebudete vnímat náš svět jako předtím.

Musíme uznat, že internetový magazín Business Insider odvedl vskutku dobrou práci. Video byste si neměli pustit jen vy ale také vaše děti, které jistě pochopí vývoj naší Země mnohem lépe z následujícího videa než z dalekosáhlé teorie. Fígl je v tom, že snímek představuje časovou osu Země z jiné perspektivy, jako cestu z Los Angeles do New Yorku. Právě tento krok změní vaše vnímání celkové evoluce na Zemi.

Cesta začíná v Los Angeles, které v tomto případě symbolizuje zrod naší planety před 4,54 miliardami let. Nedostaneme se příliš daleko a na scénu přichází zrod Měsíce, naší přirozené družice. Přibližně v polovině vrchní části Arizony byla vytvořena největší skalní hora na světě, tedy před 3,95 miliardami let. O několik kilometrů dál před 3,8 miliardami let se objevují první důkazy života ve formě replikujících se molekul.

Nicméně až v Kansasu, před 2,7 miliardami let, se poprvé objevují kyanobakterie produkující kyslík. Pak už jsem v polovině naší cesty, až v Pensylvánii a teprve přicházejí na scénu mnohobuněčné organismy. V Pensylvánii se toho ale stane ještě mnohem víc, rozmnoží se vegetace a začnou se vyvíjet obojživelníci. No a jakmile vyhynou dinosauři jsme už v New Yorku. No a kam se vlezeme my lidé? My, co si myslíme, že nám patří svět a pustošíme ho? To už se podívejte sami. Obzvláště se zaměřte na to, jak malý časový úsek převedený na metry zabíráme, a poté si časový úsek porovnejte s tím kde jsme tento svět dovedli a kam ho vedeme

Sdílet: