Sonda New Horizons proletěla okolo nejvzdálenějšího tělesa sluneční soustavy

Americká sonda New Horizons vyslala v úterý signál ze vzdálenosti 6,5 miliardy kilometrů od Země, čímž potvrdila úspěšný přelet okolo vesmírného tělesa Ultima Thule. Informovala o tom agentura DPA.

Přelet sondy Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) New Horizons okolo Ultima Thule, je považován za významný historický milník. Jde totiž o nejvzdálenější a dost možná i nejstarší prozkoumaný objekt ve sluneční soustavě.

Signál z planetární sondy putoval na Zem víc než 6 hodin a jeho zachycení vyvolalo v řídícím centru mise v Marylandu nadšené oslavy. V průběhu dalších hodin by měli dorazit i fotografie a další údaje.

„Učinili jsme přelet okolo doposud nejvzdálenějšího tělesa“ oznámila operační velitelka mise Alice Bowmanová, která zdůraznila, že sonda je ve výborném stavu a funguje bezchybně.

Ultima Thule je neoficiální pojmenování menšího objektu označeného 2014 MU69 v oblasti tzv. Kupierova pásu, nacházejícího se na okraji sluneční soustavy.

Riskantní přelet se uskutečnil ve vysoké rychlosti v nejbližší vzdálenosti 3500 kilometrů od povrchu tělesa. Podle vědců by získané údaje mohli pomoct lépe pochopit proces vzniku planet.

Vědci zatím s jistotou nevědí, zda Ultima Thule tvoří jeden nebo více objektů. To by mělo definitivně objasnit až fotografie s vysokým rozlišením, které na Zem dorazí až v únoru. Podle prvních neostrých záběrů se zdá, že by mohlo jít o těleso podlouhlého tvaru s rozměry přibližně 35×15 km, uvádí agentura AFP.

Zdroj: IFLScience.com