Země s nejdelší historií vinařství plánuje pěstovat víno i na Marsu

Gruzie, země s tradicí pěstování a výroby vína delší než 8000 let, zcela vážně plánuje zřídit první vinici i na Marsu. Projekt nazvaný IX. Milenium sestává hned z několika fází výzkumu a budování zemědělské infrastruktury potřebné pro podmínky Marsu. A jak uvedl zakladatel Gruzínské agentury pro výzkum vesmíru „Jestliže lidstvo plánuje žít na Marsu, pak musí i Gruzie nějakým způsobem přispět. Naši předkové dali Zemi víno, totéž bychom měli udělat i pro Mars.“

V Gruzii tak dali hlavy dohromady přední odborníci přes vesmír i víno s jediným cílem, vymyslet způsob jakým pěstovat révu na Rudé planetě. Zvláště kritickým bodem je samotný výběr vhodné odrůdy, která musí být odolná vůči silnému ionizujícímu záření, prachové bouři a drsným výkyvům teplot. Celý výzkum pak musí být hotov roku 2024, kdy Elon Musk plánuje poslat první lidskou posádku na Mars.

Gruzínský projekt započne na konci tohoto roku instalací vertikálního skleníku uvnitř hotelu Stamba, který se nachází v hlavním městě Tbilisi. Skleník bude přesně kopírovat podmínky Marsu, půjde o uzavřený ekosystém, ve kterém se nebude pěstovat jen víno, ale i jahody a rukola. Do konce roku tedy musí vědci ještě vybrat ty správné odrůdy, které by na Rudé planetě přežily.

V následujících letech pak budou vzorky pěstovaných potravin vystaveny extrémním teplotním výkyvům, vysokým koncentracím oxidu uhličitého a nízkému atmosférickému tlaku, který odpovídá pozemské nadmořské výšce asi 6 000 m.

Pokud půjde výzkum podle plánu a veškeré experimenty budou úspěšné, mohou se nejen první osadníci Marsu těšit na vinnou révu a třeba se za několik let při nákupu vína na etiketě dočteme „Planeta původu – Mars“.  

Zdroj: phys.org