Začíná historický projekt čištění oběžné dráhy Země od odpadků

Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje misi pro zařízení s názvem ClearSpace-1, která se bude zabývat problémem zombie satelitů. Představují totiž vážnou hrozbu pro všechny vesmírné instalace.

Než dojde k samotnému procesu čištění oběžné dráhy, musela být splněna řada úkolů. Tak především chtěla ESA využít co nejvíce z již nefunkčních satelitů. Z funkčních materiálů byl postaven speciální robot ClearSpace-1, který bude čistit naší oběžnou dráhu. Evropská vesmírná agentura na tento projekt vyčlenila částku kolem 196 milionů korun.

Inženýři si chtějí být svým projektem jistí, a proto jeho efektivnost otestovali přímo v laboratoři. První testy dopadly úspěšně, nezbývá tedy nic jiného než robota vypustit do vesmíru. Esa rovněž uvádí, že v současné době je na oběžné dráze více než 3 000 velkých vesmírných úlomků, které by mohly být úspěšně odstraněny díky ClearSpace-1.

Samotné zařízení vypadá velmi zajímavě. Satelitní lovec je vybaven čtyřmi rameny. S jejich pomocí dokáže zachytit vesmírné trosky a spolu s nimi vyrazit na sebevražedný let do atmosféry, kde společně shoří. Jako první půjde satelit Vespa o hmotnosti 100 kilogramů. Pokud bude projekt úspěšný, připraví půdu pro větší misi. Vyčištění vesmíru nebude levný úkol.

Vlastně by se dalo říct, že likvidace nepotřebných satelitů může stát stejně jako jejich stavba a vypuštění na oběžnou dráhu. Vědci však hledí do budoucnosti s optimismem. Pokud je možné snížit náklady na vyřazování vesmírných zařízení, například jako to dělá společnost SpaceX přistáním raket na Zemi a jejich opakovaným používáním. Z toho důvodu chce ESA po roce 2030 vybavit všechna svá vesmírná zařízení na oběžné dráze autodestrukčním systémem.

Zdroj: C-Net

Sdílet:
Loading...