Vypustilo Rusko další podezřelý objekt na oběžnou dráhu?

Nedávné vypuštění ruské rakety doprovázelo něco opravdu podezřelého. Minulý týden v pátek 30. listopadu odstartovala z kosmodromu Pleseck ruská nosná raketa. Podle zprávy Ministerstva obrany Ruské federace byla nosná raketa Rokot nastavena tak, aby na oběžnou dráhu umístila tři vojenské družice. Nicméně to vypadá, že byl na oběžnou dráhu nasazen i jeden jiný objekt.

Anatoly Zak – novinář a vydavatel RusSpaceWeb uvádí, že Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) zaregistrovalo pět objektů. Jedním z nich je vrchní část rakety, nicméně podle Zaka by pátým předmětem mohl být manévrovatelný satelit.

Ačkoliv samo o sobě to nemusí znít podezřele, diskuze o manévrovatelných družicích zní velmi podobně jako kontroverzní a nadále přetrvávající záhada objektu 2014-28E.

Než se ale k němu dostaneme, máme několik možných scénářů. Je možné, že se jedná o vrchní část rakety, která se rozdělila na několik kusů, které pak budily dojem samostatných objektů. Nicméně, podle ruské státní zpravodajské agentury TASS, se ministerstvo obrany zmínilo o hlášených problémech při vzletu, ale výsledkem byl úspěšný start. Ruské liberální noviny Kommersant, informovaly veřejnost o tom, že tento další objekt byl ve skutečnosti falešnou družicí, která nahradila satelity Blits-M, ty totiž nebyly připraveny na start.

Jak již bylo zmíněno, paranoia a zmatenost nad tímto objektem nejsou zcela bezpředmětné, neboť Rusko bylo dříve obviňováno za vypuštění zlověstného objektu do vesmíru. Objekt 2014-28E, nebo také Kosmos 2499, podivný ruský satelit schopný provádět neobvykle pohonné manévry, který byl spuštěn spolu s třemi vojenskými komunikačními družicemi v květnu 2014, strhl velkou pozornost médií.

Objevovaly se spekulace o tom, že objekt byl součástí anti-satelitního programu, jehož cílem bylo oslabit konkurenční satelity pro strategické vojenské účely. Rusko však v celé záležitosti mlčelo. Až do dnešního dne není zcela jasné, co je objekt 2014-28E zač a co přesně dělá.

Zatímco obavy byly považovány za patřičné, Joan Johnson Freese, profesor národních bezpečnostních záležitostí na americké námořní vojenské škole, pro Space.com uvedl: „Každý satelit s manévrovací schopností může představovat potenciální zbraň, ale znamená to nutně, že všechny satelity tohoto ražení jsou i zbraněmi? Ne.“

Zdroj: RusSpaceWeb.com, Space.com

Sdílet:
Loading...