Vyklíčená bavlna na odvrácené straně Měsíce nepřežila noc

Již včera jsme vás informovali o skvělém pokroku Číny, která vypěstovala bavlnu uvnitř sondy, bohužel uhynula hned poté, co na Měsíci nastala noc. Číňané tak se zármutkem zjišťují, že na odvrácené straně Měsíce jen tak rostliny neporostou.

Sonda Čchang-e 4 v neděli vstoupila do režimu „spánku“ v očekávání první lunární noci. Jen pro představu den na Měsíci je roven 29,5 dnům na Zemi, lunární noc pak trvá 13,5 dne. Během této doby může teplota rapidně klesnout až na -180 0 C a jelikož Měsíc nemá dostatek atmosféry, není schopen zachytit teplo a izolovat svůj povrch. Bohužel noc byla pro klíčky bavlníku definitivním koncem.

Klíčky rostliny byly zapečetěny v 17,3 cm vysoké nádobě, uvnitř byla hlína, vzduch, voda pro zavlažování, potřebné živiny, dvě malé kamery a sonda pro kontrolu teploty. Z nádoby vede i hadička, kterou do ní může prostupovat sluneční světlo potřebné k fotosyntéze.

Vedoucí tohoto biologického experimentu Sie Keng-sin z čínské univerzity pro místní tisk uvedl, že takový osud rostliny jeho tým předpovídal. „Život v nádobě nemohl překonat měsíční noc“ uvedl vědec a zároveň dodává, „že doposud neměli možnost simulovat měsíční prostředí s nízkou gravitací a kosmickým zářením.“

Čínská národní vesmírná agentura také potvrdila, že organický materiál se nyní postupně rozkládá ve vzduchotěsné nádobě a nebude kontaminovat vnější prostředí.

Zdroj: Iflscience.com

Sdílet: